Běloruského disidenta Bjaljackého pustili předčasně z vězení

Známý běloruský disident a historicky první nositel ceny Václava Havla za lidská práva Alěs Bjaljacki je po třech letech na svobodě, včera ho poněkud nečekaně předčasně propustili. Na svobodu se kritik režimu prezidenta Lukašenka dostal rok a půl před uplynutím čtyřapůlletého trestu, který mu soud v roce 2011 udělil za daňové podvody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Bjaljackého propuštění by mohlo podle některých názorů odrážet Lukašenkovo přání zlepšit vztahy se Západem.

Minsk nesouhlasí se svým dlouholetým partnerem Ruskem ohledně konfliktu na Ukrajině, a oživení vazeb na Západ by pro něj mohlo být důležité.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propuštění běloruského disidenta Bjaljackého mluvil komentátor ČRo Libor Dvořák

Že je za trím tento motiv, si myslí i zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. „Já si myslím, že Lukašenko si uvědomuje, že Západ v tuhle chvíli potřebuje, a tohle gesto by s tím mohlo souviset,“ uvedl Dvořák.

V této souvislosti Dvořák zmínil také nedávné předčasné propuštění jiného disidenta, Nikolaje Avtuchoviče.

„Jeho proviněním bylo, že se u něj doma našlo nelegálně držených pět nábojů do lovecké pušky a původně byl viněn z přípravy teroristických útoků. Nakonec byl propuštěn, ale v tomhle případě si myslím, že v tom, mohl sehrát roli jeho zdravotní stav, protože na tom není příliš dobře,“ podotkl Dvořák.

Bjaljacki byl formálně odsouzený za daňový delikt, ten však souvisel s jeho disidentskou prací. Bjaljaci byl předsedou organizace Vjasna, která pomáhala řadě kritiků prezidenta Alexandra Lukašenka.

„Protože Vjasna není v Bělorusku povolený spolek, nemůže si založit účty v běloruských bankách. Měla je tedy v zahraničních bankách a z příjmů z těch bank neplatila daně. Bjaljacki se i před soudem bránil, že ty peníze jsou výhradně vynakládány na obhajobu lidských práv, a daněny by být neměly,“ připomněl Dvořák.

Je to příznivý vývoj, zní ze Západu

Evropská unie propuštění Bjaljackého přivítala a apelovala na vládu v Minsku, aby učinila totéž u všech politických vězňů. Jejich propuštění a opětovné respektování jejich občanských práv by mohlo „přispět ke zlepšení vztahů mezi Evropskou unií a Běloruskem“, citovala agentura AFP prohlášení úřadu šéfky diplomacie EU Catherine Ashtonové.

K témuž vybídly Minsk dnes Spojené státy, které Bjaljackého propuštění označily za „příznivý vývoj“.

EU loni v říjnu obnovila své sankce proti Bělorusku o další nejméně rok. Konstatovala tehdy, že Lukašenkův režimu dostatečně nepokročil v otázce ochrany lidských práv.

ČTK, Český rozhlas, Libor Dvořák, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme