Sokolovský dům kultury pomáhá zaměstnávat lidi bez práce

Sokolovsko bojuje s vysokou nezaměstnaností. V Karlovarském kraji patří k nejhorším v regionu. Bez práce tu je přes pět tisíc lidí. Řada z nich je přitom v registru i několik let. Úřad práce v Sokolově se proto mimo jiné zaměřuje na ty klienty, kteří se na běžném pracovním trhu těžko uplatňují. Zájem o takové pracovníky má třeba zdejší dům kultury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Program v Sokolově běží už několik let. Díky podpoře Evropské unie i státu vzniklo jenom za letošní rok skoro 250 takových míst. A i když bývají na dobu určitou, mají podle Blanky Jeníkové ze sokolovské pobočky Úřadu práce smysl.

„Je to o tom, aby ti lidé samotní měli zájem se sami zaměstnat. Vrací se zpátky k nám, ale už je tady dle mého soudu ideální to, že zase získali pracovní návyky a že si uvědomili, že peníze, které dostanou, mají pro rodinu. Je to aktivita uchazeče, aby dostal nové zaměstnání,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spolupráci sokolovského kulturního domu s úřadem práce informovala reportérka Pavla Sofilkaničová

Do pořadníku úřad práce zařadí ty uchazeče, kteří jsou v evidenci déle než pět měsíců nebo jsou nějakým způsobem znevýhodnění na trhu práce. Třeba zdravotním postižením nebo péčí o blízkou osobu. Několik lidí našlo uplatnění například v místním domě kultury.

„Tato pracovní místa jsou zaměřená na úklid a údržbu veřejných prostor, případně například ostrahu budov. Od roku 2012 až do současnosti jsme zaměstnali celkem sedm pracovníků. V současné době máme tři pracovníky. Bývají tu zpravidla na půl roku,“ popisuje pracovnice kulturního domu Soňa Šlechtová.

Na šest měsíců sem nastoupil třeba osmadvacetiletý Josef Goliáš. Původně vyučený kuchař byl na úřadu práce dva roky. „Pomohlo mi to finančně, plus zkušenosti s touto prací, kterou se učím,“ pochvaluje si.

Rodinu zatím pan Goliáš nemá. Až mu práce v místním kulturním domě skončí, bude hledat dál. „Určitě nějaké brigády, když to půjde. Když to nepůjde, tak jsem vyučený kuchař, tak určitě přes úřad práce zase zkusím najít nabídky,“ doplňuje.

„Spolupráce s úřadem práce je výborná, ale záleží také na tom, kolik práce tu je a bude. V letních měsících bývá větší klid, ale v září se začátkem sezóny potřebujeme více pracovníků. Odvíjí se to podle programové nabídky,“ uzavírá Soňa Šlechtová s tím, že během léta do kulturního domu z úřadu práce nastoupí dalších šest lidí.

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme