ČOI varuje před podvodnými slevami. Pochybení našla skoro při polovině kontrol

Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila další obchodníky, kteří při slevách a akčních výprodejích klamou zákazníky. Inspekce za posledního čtvrt roku našla pochybení skoro u poloviny kontrolovaných prodejen. Nejčastěji šlo o nesprávné uvádění cen zboží v regálech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povánoční slevy (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Česká obchodní inspekce kontroluje prodejce, kteří nabízejí nejrůznější slevy a akční výprodeje, celoročně. Obzvlášť se ale zaměřuje na letní a povánoční slevy. A i za poslední čtvrtletí inspektoři zjistili, že spíše než o opravdovou příležitost k výhodnému nákupu jde často jen o marketingové triky obchodníků.

„Ceny v regálech často neodpovídaly cenám na pokladně. Spotřebitelé velmi často také nevěděli, kolik je ve finále konečná cena,“ popisuje prohřešky prodejců mluvčí inspekce Jiří Fröhlich a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O podvodných praktikách obchodníků v době letních výprodejů mluvil redaktor Tomáš Bystrý

„Například u výrobku bylo napsáno sleva 30 procent. Ale spotřebitel si to nemůže přepočítávat, spotřebitel musí být informován o konečné ceně i se slevou. Slevy byly také často matoucí. Kolikrát nebylo například ani uvedeno, že sleva se týká pouze členů klubu konkrétní společnosti.“

Jen za poslední čtvrtletí inspektoři zkontrolovali více než 660 prodejen. Z toho 290 obchodů právní předpisy porušilo. Za to jim kontroloři udělili pokuty v celkové výši 2,5 milionu korun. Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha to ale ještě není konečné číslo. S několika klamavými prodejci totiž inspekce vede správní řízení.

Při posledních kontrolách nejhůře dopadli obchodníci z Jihočeského kraje a Vysočiny. Inspektoři tam provedli celkem 65 kontrol a pochybení našli u 42 prodejen. To je více než 64 procent. Naopak nejmíň klamou - alespoň podle dat inspekce - obchodníci z Prahy. Tam inspektoři našli porušení předpisů u necelé čtvrtiny obchodů.

Zajímavé je, že velmi podobně na tom oba kraje s nejvíce prohřešky byly i před dvěma roky. Z průběžné zprávy České obchodní inspekce z konce roku 2012 vyplývá, že během sezónních výprodejů nejčastěji klamali právě obchodníci z jihu Čech a Vysočiny.

Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme