‚Virus nezmizel.‘ Vojtěchův tým představil pravidla platná od 1. července
- Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku se od úterý zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Zakážou se návštěvy nemocnic a omezí se účast na hromadných akcích.
- V části Moravskoslezského kraje zůstanou od 1. července povinné roušky. Pendleři budou muset předkládat testy na covid-19.
- V Praze zůstanou i po rozvolnění opatření povinné roušky v metru a při vnitřních hromadných akcích.
- O opatřeních v pondělí informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jinak se od 1. července rozvolní povinnost nosit roušky po celém Česku.
Kvůli většímu šíření nemoci covid-19 se od úterý zpřísní opatření na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Zakážou se například návštěvy nemocnic a sociálních zařízení nebo se omezí účast na hromadných akcích z 500 lidí na nejvýše 100. Účastníci navíc musí na akcích bez hlediště dodržovat dvoumetrové rozestupy.
Za den v Česku přibylo 300 nových případů koronaviru. Přes sedm tisíc lidí se již vyléčilo
Číst článek
Maximálně 100 lidí bude moci být také ve stejný čas na přírodních a umělých koupalištích v těchto regionech. U menších koupališť může být navíc omezení ještě přísnější, protože podle ministerstva může být pouze jeden návštěvník na deset metrů čtverečních plochy v areálu určeném návštěvníkům.
Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku bude rovněž od úterý v restauracích a dalších provozovnách stravovacích služeb možný prodej v čase od 23.00 do 8.00 pouze výdejovým okénkem.
„U stravovacích služeb platí nutnost mít od 23.00 do 8.00 zavřeno. I nadále bude nutné dodržovat dvoumetrové odstupy mezi stoly, u jednoho stolu mohou sedět nejvíce čtyři osoby,“ upřesnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Ve zdravotnických a sociálních zařízeních s pobytovými službami budou zakázány návštěvy. Zaměstnanci a přijímaní klienti zařízení budou muset být testováni na covid-19.
Moravskoslezský kraj
V části Moravskoslezského kraje navíc i po uvolnění opatření od 1. července zůstanou povinné roušky uvnitř budov, v MHD nebo na hromadných akcích nad 100 lidí.
Lidé cestující za prací přes hranice budou muset v celém kraji předkládat svým zaměstnavatelům potvrzení o negativním testu na covid-19. Důvodem je podle ministerstva velký nárůst nakažených právě u této skupiny lidí.
Metro je rizikovější, výjimky v uvolnění jsou namístě, míní Prymula. Druhá vlna podle něj nepřichází
Číst článek
„Jak vidíte na datech z posledních dní, tak tam ta situace není uspokojivá. Nemoc se šíří. Zdá se, že i komunitně. Musíme v tomto směru přijmout zpřísňující opatření,“ uvedl ministr Vojtěch.
„Na Karvinsku bylo provedeno za poslední den více než 2000 odběrů. Aktivovali jsme i další krajské hygienické stanice, aby pomohly s trasováním. Apeluji, abychom se všichni chovali co nejvíce zodpovědně. Většina nových případů je bezpříznakových, což je dobré z hlediska zatížení zdravotnického systému, ale ne pro možné další šíření nemoci,“ sdělila hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Upřesnila také, proč se nemoc v dolech šíří: „Je to těsný kontakt, který u horníků nevyloučíte – jsou často v uzavřeném prostoru. Ne všechna opatření tam mohou být dodržována.“
Opatření v Praze
V Praze zůstanou kvůli většímu riziku šíření koronaviru i po rozvolnění opatření od 1. července povinné roušky v metru a při vnitřních hromadných akcích s účastí nad 100 lidí.
České firmy kritizují tendry na roušky a respirátory. ‚Konec pohádky,‘ říká jeden z výrobců
Číst článek
„Praha je nyní stabilní. Přesto vidíme riziko na větších akcích a v metru, proto i tady ponecháme opatření ve formě roušek,“ oznámil v pondělí Vojtěch.
Praha má po Moravskoslezském kraji druhý nejvyšší absolutní počet potvrzených případů covidu-19 a také druhý největší podíl případů na počet obyvatel od začátku epidemie.
V Praze bylo dosud zaznamenáno přes 2500 nakažených, tedy asi 189 případů na každých 100 tisíc obyvatel. V poslední době ale rostl počet nakažených v Praze jen mírně.
„Reprodukční číslo pro Prahu ukazuje mírné zlepšení situace – aktuálně je kolem jedné. Počty nově diagnostikovaných klesají, v Praze je situace stabilizovaná. V Moravskoslezském kraji je reprodukční číslo 1,5,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Text pokračuje pod online reportáží.
Online reportáž
RESTART NBA. Kvůli pandemii koronaviru stála basketbalová NBA 141 dnů. To se v noci z čtvrtka na pátek změní. Restart soutěže v uzavřeném komplexu – takzvané bublině – na Floridě se netýká Chicaga Bulls. A tak se rozehrávač Tomáš Satoranský stále může připravovat s národním týmem v Česku. Přečtěte si v článku .
INDIE. Za poslední den zaznamenala Indie rekordní přírůstky nově nakažených - poprvé od vypuknutí pandemie v zemi přibylo více než 50 000 nových případů za den. Celkem se tak v zemi s 1,3 miliardami obyvatel nakazilo 1,6 milionu lidí. Indie je tak třetí nejhůře zasaženou zemí na světě. Zatímco ve velkých městech jako v Dillí či Bombaji se situace pomalu zlepšuje, na indickém venkově počet lidí s nemocí covid-19 rychle roste. To vyvolává obavy expertů ze zhroucení tamního zdravotnického systému.
POLSKO. Vůbec největší denní přírůstek nakažených v Polsku potvrdilo ve čtvrtek tamní ministerstvo zdravotnictví - za posledních 24 hodin v zemi přibylo rekordních 615 nově nakažených. V souvislosti s nemocí covid-19 pak zemřelo dalších 15 pacientů. Celkově se v Polsku nakazilo více než 45 000 lidí a 1709 nakažených zemřelo.
VYZNAMENÁNÍ ZA CHYTROU KARANTÉNU. Ministerstvo obrany navrhuje hlavního architekta tzv. chytré karantény, plukovníka Petra Šnajdárka na udělení státního vyznamenání. Ocenit tak chce jeho zásluhy za přípravu systému, který má pomoct zvládnout krizi kolem šíření nového koronaviru. Vláda by se návrhem měla zabývat v srpnu po vládních prázdninách. O udělování státních vyznamenání rozhoduje prezident.
EPIDEMIE V MAĎARSKU. Podle poslední aktualizace přibylo v Maďarsku za poslední den 19 nově nakažených, čímž celková bilance infikovaných stoupla na 4484. Počet obětí zůstal nezměněn na 596 mrtvých, uzdravilo se 3346 pacientů a přes 7800 lidí je v domácí karanténě. V Maďarsku platí přísnější kontroly na hranicích nebo zákaz shromažďování pro více než 500 lidí. Vláda se podle premiéra Gergela Gulyáse zatím nechystá omezení uvolnit, chce tak předejít druhé vlně epidemie. Naopak návratu do škol nijak bránit nechce a doufá v úplné obnovení výuky.
POKLES AMERICKÉ EKONOMIKY. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla kvůli koronaviru o 32,9 procenta, nejvíce minimálně od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly sledovat.
AUSTRÁLIE. Austrálie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordní přírůstky počtu lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Většina z více než 700 nových nákaz je evidována v druhém nejlidnatějším australském státě Viktorie. Úřady tamním obyvatelům nařídí od neděle nošení roušek na veřejnosti.
MAPA NAKAŽENÝCH.
MOŽNÉ NEDODRŽENÍ OPATŘENÍ. Disciplinární komise LFA na základě podnětu Ligového výboru zahájila řízení s Opavou kvůli možnému nedodržení opatření proti šíření koronaviru.
VOLBY V USA. Americký prezident Donald Trump se dnes vůbec poprvé zmínil o možnosti odkladu nadcházejících listopadových prezidentských voleb v USA, přestože datum je zakotveno v ústavě Spojených států.
VYŠŠÍ ZÁJEM O TESTY. Soukromé laboratoře, které v Praze nabízejí testy na covid-19 metodou PCR, tedy výtěrem z nosohltanu, pociťují v posledních dnech vyšší počet zájemců o testování než na počátku července. Nárůst je patrný u indikovaných pacientů i samoplátců.
INFLACE V NĚMECKU V ČERVENCI STAGNOVALA.Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červenci kvůli pandemii stagnoval, zatímco v červnu zrychlil na 0,8 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad.
EVIDENCE TRŽEB V RÁMCI EET. Počet podnikatelů, kteří od května do července evidovali tržby v rámci EET byl v porovnání s počátkem roku zhruba o čtvrtinu nižší. Zatímco v lednu poslalo do systému EET datové zprávy o evidované tržbě 125 732 podnikatelů a firem, v květnu to bylo 95 695, v červnu 96 956 a v červenci zatím 95 081. EET byla kvůli dopadům šíření pandemie koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku.
EVROPSKÁ UNIE.
PROPAD VÝROBY AUTOMOBILŮ. Výroba osobních automobilů v Británii se v prvním pololetí kvůli koronavirové krizi propadla o 42,8 procenta na 381 357 vozů. Dostala se tak nejníže od roku 1954, oznámil dnes britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT).
17 MILIONŮ NAKAŽENÝCH. Koronavirem se po celém světě nakazilo už přes 17 milionů lidí, vyplývá ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Více než polovina všech případů přitom připadá na tři země - Spojené státy, Brazílii a Indii. Tato trojice, ale i Austrálie, Ukrajina či Polsko evidují rekordní denní přírůstky nakažených.
PILOT FORMULE 1. Mexický pilot formule 1 Sergio Pérez je tři dny před nedělní Velkou cenu Británie kvůli nejednoznačným výsledkům testu na koronavirus v izolaci.
OHNISKA V PARDUBICKÉM KRAJI. V Pardubickém kraji jsou dvě menší ohniska nákazy koronavirem. Potvrzené případy přibývají hlavně na Orlickoústecku a Svitavsku. Od středy k dnešnímu odpoledni stoupl počet nakažených koronavirem o 14. Aktuálně je v kraji nemocných 92 lidí, z toho dva pacienti mají vážný průběh nemoci.
TUNISKO. ČR v pondělí zařadí Tunisko na seznam bezpečných zemí. Turisté z obou zemí nebudou potřebovat při cestách negativní test na covid-19, uvedl Petříček.
Vážení čtenáři, tato online reportáž je u konce. Novou online reportáž najdete zde .
305 nově nakažených
V Česku dochází v posledních dnech k výraznému nárůstu nově infikovaných koronavirem. V sobotu přibylo 260 nových případů a v neděli 305 nových případů. Počtvrté od začátku epidemie tak byl denní přírůstek vyšší než 300, naposledy se to stalo 3. dubna.
Masokombináty jsou ideální pro šíření koronaviru, druhá vlna ale podle německé vlády bezprostředně nehrozí
Číst článek
„Směřujeme všechny síly hygieniků do Moravskoslezského kraje, zejména na Karvinsko. Poslední skokové nárůsty pozitivních případů se opět týkají tohoto lokálního ohniska. Jsou dány zejména masivním testováním kontaktů horníků a bohužel také neukázněností občanů,“ uvedl v pondělí ministr.
„Lidé nejsou zcela ukáznění. Přestože mají příznaky onemocnění, tak chodí na veřejnost a účastní se hromadných akcí,“ sdělil Vojtěch s tím, že nemoc se může šířit i do dalších krajů.
Epidemiologická situace v Česku je ale podle Vojtěcha stabilní. Ve většině krajů nedochází k výrazné eskalaci.
K šíření nákazy plošně nedochází, upozornil Dušek. „Výskyt lokálních ohnisek ale dokazuje, že koronavirus v populaci nezmizí a budeme se s ním muset naučit dlouhodobě žít. Nárůsty nových pacientů souvisí se známými lokalitami, kde dochází k masivnímu testování, a máme tak vysoký počet záchytů,“ doplnil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.