Aš má připravené sjezdovky na zimu, chybí jen sníh

Sjezdovky pro zimní sporty už mají připravené v Aši na Chebsku. Žádný sníh na nich ale zatím neleží. Přírodní nenapadl a umělé zasněžování ski areál provádět nemůže. Teploty se nedrží pod bodem mrazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hory | Foto: Martin Dorazín

Sjezdovky v Aši byly vybudované před desítkami let. Radnice je chtěla pronajmout soukromé společnosti, aby se o ně starala. Investor z Českých Budějovic měl velké plány, které ale nikdy neuskutečnil. Aby tratě nezanikly, ujalo se jich nakonec město samo.

V uplynulých letech Aš do sjezdovky investovala přibližně 15 milionů korun. Největším problémem zůstává nedostatek vody na umělé zasněžování.

„Bereme vodu, která je poměrně drahá. Jedno zasněžení sjezdovky nás vychází zhruba na 100 tisíc korun,“ přiblížil starosta Dalibor Blažek za Nezávislé.

Město v minulosti chtělo na umělé zasněžování využívat nedaleký rybník. Ukázalo se ale, že by kapacitně nestačil. Město tedy i nadále bude na zasněžování využívat vodu z vodovodního řadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lyžařské podmínky se v Aši zajímala Andrea Strohmaierová

„Pod sjezdovkou máme starý rybník, který jsme chtěli obnovit. Zjistili jsme, že bychom na jedno zasněžení potřebovali udělat nádrž o velikosti deseti našich bazénů. Investice by byla tak enormní, že by se v nejbližších možná 20 letech nevrátila,“ vysvětlil Blažek.

V letošní sezóně bude i nadále fungovat půjčovna lyžařských potřeb. „Ve spolupráci s městem se nám povedlo zakoupit ne zcela nové vybavení, které postačí na našich sjezdovkách,“ uvedl manažer ašských sportovišť Karel Kolmann.

Lyžařům jsou k dispozici celkem tři sjezdovky. „Ta hlavní je večer osvětlená. Na druhé vybudujeme menší lyžařský park a třetí je nově vybudovaná, široká a s novým vlekem,“ vyjmenoval Kolmann.

Kromě klasického lyžování město upravuje i běžecké stopy. Běžkaři mohou využít celkem 8 kilometrů tratí.

„Čtyři kilometry jsou na bruslení i klasiku, zbytek je na klasiku. V případě dobrých sněhových podmínek najíždíme stopy i jinde, ale v posledních letech nebyly sněhové podmínky ideální,“ řekl Kolmann.

Město také využívá dráhu, která v létě slouží k bruslení na inlinech a v zimě funguje pro běžecké lyžování.

„Lidé, kteří jsou vytíženi pracovně, si sem mohou každý den od pěti hodin do devíti přijet zalyžovat na osvětlené dráze,“ pochvaloval si manažer ašských sportovišť Karel Kolmann.

Pozitivní informací také je, že vstupné na vleky město letos zdražovat nebude.

Andrea Strohmaierová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme