Bohumín brání vyplacení doplatků na bydlení. Radnice všechny žádosti zamítla

Spory o vyplácení sociálních dávek na Ostravsku pokračují. Městská rada v Bohumíně dnes zamítla všech téměř 130 žádostí o doplatek na bydlení, který potřebují hlavně nejchudší obyvatelé v ubytovnách. Peníze teď úřad práce nemůže vyplatit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Starosta Bohumína Petr Vícha z ČSSD řekl, že důvodem odmítnutí všech žádostí je nedostatek informací o žadatelích.

„Měli jsme údaje pouze o jménech, trvalém bydlišti a ubytovnách, na kterých se nacházejí. Rada města v žádném případě souhlas nevyslovila,“ upřesňuje Vícha.

Starosta už dříve varoval, že bez dalších informací o žadatelích budou radní doplatky zamítat. Čekal prý, že stát zareaguje, ale to se podle něj nestalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohumín brání vyplacení doplatků na bydlení. Radnice všechny žádosti zamítla. Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Knitl

„Nestalo se vůbec nic a musím říct, že k datu jednání rady, přestože je to měsíc od nabytí účinnosti zákona, jsme od úřadu práce neobdrželi všechny žádosti. O těch, které přijdou v dalších dnech, budeme rozhodovat na dalším jednání rady v červenci,“ dodává Vícha.

Někteří lidé z ubytoven tak pravděpodobně přijdou o podstatnou část příjmů. Například pan Jiří přišel podepsat smlouvu v ubytovně v centru Bohumína. Netuší ale, jak ji bez doplatku na bydlení zaplatí.

„Všichni z toho máme strach, nejenom já. Spal jsem venku a nepotřebuju to zažít zase. Pojedu ze všech sil,“ podotýká pan Jiří.

Provozovateli ubytovny Zdeněk Plaček si prý nedokáže představit, jak by se město postaralo o ty, kteří kvůli odmítnutí doplatku o ubytovnu přijdou.

Petr Vícha, senátor za ČSSD | Foto: stránky Petra Víchy

„To víte, že lidé mají strach. Chápou to tak, že jsou v područí starosty, který o nich rozhoduje,“ popisuje Plaček.

Starosta Vícha to ale vidí jinak: „Úřad práce teď zahájí řízení o odejmutí dávky. Slyšel jsem, že po dobu tří měsíců budou poskytovat mimořádnou dávku. To je, myslím, dostatečně dlouhá doba, aby si lidé buď sjednali slevu u majitelů ubytoven, nebo hledali jiné ubytování. V tom jim bude samozřejmě náš sociální odbor nápomocen.“

Problém možná vyřeší novela zákona

Podle novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, která začala platit od 1. května, vyžaduje vyplácení doplatků na bydlení souhlas obce. Ministerstva práce a sociálních věcí i pro lidská práva už naznačila, že zřejmě bude nutné změnit legislativu, protože bez souhlasu obce mohou stovky lidí z ubytoven skončit na ulici.

„Ministryně Michaela Marksová apelovala na starosty a starostky, aby nedělali z lidí bezdomovce jenom proto, že se jim nové pravidlo nelíbí. Pokud se ukáže, že tento systém nefunguje, jsme připraveni ve spolupráci se Svazem měst a obcí připravit novelu zákona,“ konstatuje mluvčí ministerstva práce Petr Habáň.

Podobně jako Bohumín postupuje například obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Vstřícnější postoj mají například Český Těšín nebo Krnov.

Mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková ale už dříve upozornila, že pokud město souhlas odmítne, musí se o žadatele postarat.

„V případě, že vydají zamítavé stanovisko, tak budou muset zahájit s takovým člověkem komplexní sociální práci, aby zamezili tomu, že takzvaně neskončí na ulici. Tedy mít například kapacity v zařízeních sociálních služeb, v azylových domech a podobně,“ řekla Beránková.

Martin Knitl, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme