Chebsko se znovu otřáslo. Zemětřesný roj může trvat měsíce

Zemětřesení o síle 3,9 stupňů Richterovy škály zasáhlo v noci Chebsko. Seizmologové už zaznamenaly desítky otřesů. Po třech letech se tak jedná o oživení seismické aktivity v oblasti západních Čech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

seismograf

seismograf | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Téměř nezaznamenatelé otřesy se ale v oblasti vyskytují už několik desítek let. „Velmi citlivá lokální síť, která v oblasti funguje od velmi silného roje v roce 1985 až 1986 registruje slabé otřesy, které jsou hluboko pod vnímáním lidí, kteří v oblasti žijí,“ upřesnil vedoucí seismické služby geofyzikálního ústavu Akademie věd Jan Zedník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí seismické služby geofyzikálního ústavu Akademie věd Jan Zedník v Ranním interview Radiožurnálu.

Po období zdánlivého klidu ale dojde ke zvýšení seismické aktivity. „Objeví se opravdu desítky otřesů, za posledních 24 hodin to bylo zhruba sto otřesů, které měly magnitudu 2 a více. Někdy roje rychle naběhnou a rychle skončí. Tady to vypadá, že se asi opakuje situace podobná té před třemi lety,“ řekl Jan Zedník.

Tehdy zemětřesný roj trval několik měsíců a měl řadu fází. „To znamená období aktivity, období relativního klidu, kde nejsou žádné výraznější otřesy,“ popsal vedoucí seismické služby geofyzikálního ústavu.

Mnoho jevů lidé nezaznamenají

Zemětřesný roj je série otřesů země, které se nechovají jako velká zemětřesení na okraji tektonických desek, kdy dojde k silnému zemětřesení a poté k postupnému uklidňování a sérii dotřesů. „Tady aktivita nabíhá, pak je několik jevů, které mohou mít magnitudu 4 nebo 3, a to nemluvím o magnitudě 2, a tisíce jevů, které lidé nepocítí. Takhle to kolísá a může to trvat až několik měsíců,“ precizoval Zedník.

Právě chebská oblast je typickou ukázkou zemětřesných rojů. „Je to oblast doznívajícího vulkanismu. Před půl milionem let tam byly aktivní sopky. Oblast je rozlámaná zlomy, je tam vyšší tepelný průtok ze země, což svědčí o tom, že se tam něco sopečného dělo. Je tam rovněž zvýšený výskyt kysličníku uhličitého,“ popsal seismolog.

Jan Zedník | Foto: Anna Duchková

Oblast je natlakovaná a zvýšené napětí, které se tam hromadí, se uvolňuje. „Ale naštěstí se neuvolňuje jako na okraji tektonických desek jedním velkým otřesem, ale sérií slabších otřesů. Západní Čechy jsou velmi podobné dalším sopečným oblastem třeba na Islandu, v Yellowstonském národním parku nebo v okolí Vezuvu,“ upřesnil Zedník.

Předpovědět zemětřesný roj je stejně obtížné jako předpovědět klasická tektonická zemětřesení. „Můžeme se jenom dohadovat, jaká bude další aktivita. Určité analogie tu jsou. Zemětřesné roje byly v roce 1997, 2000, 2004, 2008 a teď zase po třech letech. Ale není to žádné pravidlo. Předtím bylo dlouhé období klidu, naopak byla velmi silná aktivita na přelomu 19. a 20. století,“ uzavřel Jan Zedník.

Jan Pokorný, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme