Majitel domu v Přednádraží vyzval lidi k vystěhování. Ti ale nemají kam jít

Lidé z posledního obydleného domu v ostravském Přednádraží musí pryč. Vyzval je k tomu majitel bytů Oldřich Roztočil. V pondělí přitom s nájemníky podepsal nové smlouvy. Čas na vystěhování jim dal do dnešní 17. hodiny, pak si chtěl pozvat na pomoc policii. I po této hodině je ale na místě klid, žádné stěhování se nekoná, policie ještě nedorazila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé domu číslo 8 v ostravském ghettu Přednádraží podepsali 29. dubna nové nájemní smlouvy | Zdroj: ČTK

Lidé po 17. hodině postávali venku a čekali, co se bude dít. Po 18. hodině se před deštěm skryli v domech. Policie projíždí občas kolem. Městští strážníci nemohou zasáhnout, protože tu není ani majitel, ani nikdo ze stavebního úřadu. Lidé chtějí v Přednádraží zůstat do pondělí. Do té doby věří, že najdou jiné místo, kde se budou moci ubytovat.

Majitel se obyvatele rozhodl vystěhovat kvůli neshodám se stavebním úřadem. Dům je totiž v katastru vedený jako takzvaná jiná stavba a Roztočil se nemůže s úřadem dohodnout na tom, aby se klasifikace změnila na bytový dům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Přednádraží sleduje redaktor Stanislav Janalík

„Tamten dům má ještě nějaké vady, které se každý den odstraňují, i dneska. Asi se dá očekávat návštěva stavebního úřadu, se kterou já samozřejmě počítám. Očekávám od nich stejně seriózní přístup, jako oni chtějí po mně. Pakliže objeví nějaké závady, že je prostě nazvou. My se to samozřejmě budeme snažit v reálných lhůtách odstranit,“ říkal Roztočil ještě v pondělí po uzavření nových smluv.

Úředníci ovšem nařídili opravu kanalizační přípojky a chtějí i kompletní dokumentaci k objektu. Majitel ji nemá a obává se potíží, pokud by se některému z nájemníků něco stalo.

„Vede mě k tomu jenom ochrana mojí osoby a to, že nechci skončit v nějakém kriminálním zařízení České republiky. Já si ty lidi v žádném případě neberu jako nějaké rukojmí nebo něco. Já jsem na stavebním úřadě tohle své rozhodnutí oznámil. Doufám, že stavební úřad kontaktoval příslušný místní sociální odbor a že už v těchto chvílích pracují na tom, aby ti lidé měli kam jít,“ přiblížil Roztočil svůj dnešní krok.

Lidé se na bydlení těšili

Nájemníci se na bydlení, na které jsou zvyklí, těšili. „Lidé se tu změnili též. Jsou takoví přátelštější, bereme se tu jako rodina. Osmička by se dala zachránit,“ svěřovali se začátkem týdne.

Doufali také, že dostanou příspěvek na bydlení. To by byl ale nejspíš problém právě kvůli tomu, že dům není v katastru veden jako bytový. Většině nájemníků by pak hrozilo, že se z nich stanou neplatiči.

Zástupci stavebního úřadu kontrolují stav domů v ghettu Přednádraží v Ostravě-Přívoze. V tomto bytě žili ještě před týdnem nájemníci | Foto: ČTK

Smlouvy lidé uzavřeli na dva měsíce, z dnešního rozhodnutí majitele jsou proto údajně v šoku a navíc zklamaní. Atmosféra je smutná. Lidé nevědí, co bude dál. Stojí venku, rozmýšlejí, řeší mezi sebou, jak je možné, že to došlo až do tohoto stavu.

„Došlo i na slzy a asi každý, kdo by sem přivítal, by se divil, co dokáže takové vystěhování,“ popisuje situaci na místě reportér Českého rozhlasu Stanislav Janalík.

Lidé žádný plán nemají, nevědí, kde budou bydlet. Jen jedna rodina dostane od občanského sdružení náhradní bydlení.

„Nemáme peníze, nemáme kam jít. Co uděláme? Neuděláme nic. Do rána venku,“ říká bezradně jedna z nájemkyň Eva Pechová. Nakonec ale s dalšími zůstala. „Budeme čekat, co se bude dít. Věřím tomu, že nás tu nechají do pondělka. Pak se rozhodne co a jak. Pak tu nemá cenu být, to už neudrží nikdo,“ říká Václav Kratochvíl, který bude muset po 50 letech změnit bydliště.

Radnice v centrálním ostravském obvodu nicméně stále trvá na tom, že všechny domy v ghettu Přednádraží jsou neobyvatelné a nikdo v nich žít nesmí.

Ghetto Přednádraží v Ostravě | Foto: ČTK

Jaroslava Malínská, Michaela Vydrová, Stanislav Janalík, krw, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme