Ministr Chalupa bude s obcemi a ekology znovu jednat o Šumavě

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa svolal na dnešní večer další jednání o Národním parku Šumava. S vědci, vedením parku a zástupci obcí by se měl domluvit na konečné podobě zákona, který dá pravidla hospodaření na Šumavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžování – modrá sjezdovka se 4sedačkovou lanovkou Schwarzenbergbahn | Foto: Jan Rosenauer

Najít kompromis mezi požadavky samospráv a ekology se zatím nepodařilo. Vědci prohlásili, že návrh upřednostňuje zájmy developerů a ohrožuje podstatu poslání národního parku.

Ředitel správy parku Jan Stráský nechce předpovídat, jestli už se tentokrát podaří ke konečné dohodě dojít.

„Samozřejmě, hlavní problém je v rozsahu prvních zón a v rychlosti vytváření bezzásahových území. Tam jsme se rozešli někde na 21 procentu bezzásahových a dalších 3 procentech prvních zón, kde by se ještě deset let zasahovalo, a to bylo pro část toho publika, které tvoří kulatý stůl, nepřijatelné,“ vysvětluje.

Vědcům vadí hlavně plán na vybudování lanovky na Hraničník, který má lyžařům z Česka usnadnit přístup do rakouského areálu Hochficht.

„Budeme samozřejmě vznášet výhrady k tomu, jak je ten zákon v tuto chvíli koncipován. Ono jich je teda dost, těch připomínek, a jestli bych měl říct nějaké hlavní, tak je to samozřejmě ta lanovka, kde je prostě účelově v jasně první zóně vytknutý pruh na lanovku,“ říká Jakub Hruška ze stínové vědecké rady Národního parku.

Dnes lidé jezdí do areálu Hochficht po 27 kilometrů dlouhé objížďce přes Zadní Zvonkovou.

Lucie Husárová 1, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme