Muzeu romské kultury v Brně hrozí kvůli úsporám zánik

Muzeu romské kultury v Brně hrozí sloučení s Moravským zemským muzeem. S návrhem přišla vláda a zdůvodňuje to úsporami. Vedení obou institucí s tím ale nesouhlasí, romští studenti sepisují protestní petici a proti se postavila i Rada vlády pro záležitosti romské menšiny. Ministerstvo kultury považuje rozruch za předčasný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum romské kultury, stálá expozice

Muzeum romské kultury, stálá expozice | Foto: Muzeum romské kultury

Muzeum romské kultury považují odborníci za jedinečné svého druhu v Evropě. Prestiž získávalo postupně díky několika nadšencům. Slouží zároveň pro vzdělávání samotných Romů ve vyloučené lokalitě, kde se nachází, i výchově k toleranci obecně.

Podle Jany Polákové pověřené vedením Muzea romské kultury je návrh na sloučení téměř nemorální. „Muzeum bylo budováno de facto nadšenci a přáteli za cenu vlastních vkladů a podobně. Je nedílnou součástí integrace Romů nejenom v České republice,“ říká Poláková.

Se slučováním nesouhlasí ani Moravské zemské muzeum. „Jestliže přijde příkaz, tak to provedeme, na druhou stranu se domníváme, že to není prospěšná záležitost. Muzeum romské kultury je instituce, která plní činnosti, které nejsou ryze muzejní,“ podotýká ředitel muzea Martin Reissner.

O slučování ale není definitivně rozhodnuto. „Naplnění této úspory je možno ještě v budoucnu modifikovat. Nezanikne ani romské muzeum, ani to nijak nepostihne Moravské zemské muzeum,“ dodává ředitelka kabinetu ministryně kultury Markéta Ševčíková.

Proti možnému slučování se postavily i významné osobnosti, které se věnují romské otázce, a také skupina romských studentů, kteří chystají protestní petici. Ta má jít do koloběhu symbolicky na Mezinárodní den Romů, který připadá na pondělí 8. dubna.

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme