Ostravští lékaři implantovali elektronickou ušní protézu 15měsíční holčičce

Patnáctiměsíční neslyšící Emílii z Hlučínska se otevřel nový svět. Stala se prvním dítětem, kterému ostravští lékaři implantovali elektronickou ušní protézu. Dosud zákrok prováděli jen odborníci v Praze, od teď je dostupnější i pro pacienty z východu republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedoslýchavost (ilustrační foto)

Nedoslýchavost (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Těžko se s tím člověk smíří. Emilka byla veselá, strašně hodná, čilá…“

Je krátce po zákroku a ve tváři jedenatřicetileté Veroniky Poštulkové z Darkovic na Hlučínsku je znát velká úleva. S vlhkýma očima sleduje odborníka z ostravské kliniky Pavla Komínka, který tři a půl hodiny operoval její dceru.

„To je zevní část, která vypadá jako sluchadlo. A je pomocí magnetu přes kůži spojena s částí, která je implantována přímo na kost,“ vysvětluje Komínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O unikátní operaci informovala reportérka Jana Jeckelová

To, že Emilka neslyší, se Veronika dozvěděla už v porodnici. Vadu zachytili právě odborníci z ostravské fakultní nemocnice, kteří jako jediní v republice plošně vyšetřují sluch novorozenců.

„Emilka sice neslyší, ale má vyvinuté jiné smysly. Když například něco spadne na zem, otočí se zatím, protože cítí tu vibraci. Jako laik bych asi poznala hodně pozdě, že je hluchá,“ říká Veronika Poštulková.

Právě včasný nález vady je pro další vývoj dítěte zásadní, stejně jako po operaci rehabilitace a přístup rodiny, vysvětluje přednosta kliniky Komínek.

„Dítě potřebuje při svém vývoji spoustu podnětů. Když máte neslyšící dítě, rozdíl je ještě větší. Důležitá je spolupráce s logopedy, tyto děti jsou pak schopny se dostat i dál, než normálně slyšící děti,“ tvrdí.

Po pláči přichází radost

A jaké jsou první reakce dětí na zvuk, který do té doby nepoznaly? „Některé zpočátku třeba malinko zapláče, protože ho to zaskočí. Ale spíše pak vyhledávají zvuky a začne je to strašně bavit. Pak pochopí, že mohou tvořit zvuk i hlasem. Na základě toho my začínáme budovat řeč,“ říká Jarmila Konečná, speciální pedagožka, která Emílii pomáhá.

Rodina má teď před sebou těžkou práci a kolotoč návštěv u různých odborníků, od logopedů až po techniky. Radost, kterou z navráceného sluchu prožívá, je ale nepopsatelná. „Nejkrásnější okamžik pro celou naši rodinu,“ dodává maminka.

Šanci vyvíjet se jako zdravý člověk po Emílii dostanou v Ostravě další hendikepované děti. Už teď na elektronickou protézu čekají čtyři malí pacienti.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme