Policisté zatkli na východě Čech polský gang, vyloupil přes 850 domů

Více než 850 domů vykradl polský gang, který zatkla policie v minulých dnech na východě Čech. Čtyři Poláci v Česku loupili od roku 2009, brali peníze, zlato a šperky. Škoda přesahuje 35 milionů korun. Zadrženým hrozí až osm let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zloděj (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Zloději podle policistů kradli velmi promyšleně. Domy například před vykradením sledovali přístroji pro noční vidění.

„Pachatelé si vybrali rodinný dům, který byl velice dobře prostorově umístěn na okraji obce, na okrajích měst, obhlédli si ho, zmapovali si okolí, zmapovali si i to, kde se naposledy zhasne nebo kam odcházejí spát, a když se vše uklidnilo, tak si vlastně přišli k domu, připravili si únikové cesty, rozstříhali si ploty, povysadili branky,“ popisuje trutnovský kriminalista, který si přál zůstat v anonymitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o polském gangu, který v Česku 4 roky vykrádal domy, natočil redaktor Jiří Fremuth

Do domu se zloději dostávali specifickou technikou, navrtávali rámy plastových dveří nebo oken. „Vytvořili otvor v oblasti mechanismu rámu francouzských dveří nebo oken a potom za použití přípravku vlastně kličku uvedli do polohy otevřeno,“ přibližuje policista.

Zloději kradli z odložených kabelek, tašek, batohů. Takřka výhradně brali peníze – to byla jedna z věcí, která dopadení gangu „navrtávačů“ komplikovala.

Způsob, kterým pracovali, nese podle policistů znaky jisté profesionality. „Nedojíždění na místa vloupání žádným prostředkem, docházení na místa vloupání ze vzdálenějšího místa, odchod také pěšky, maskování obličejů, používání technických prostředků,“ vyjmenovává kriminalista postupy, jichž se členové gangu drželi.

O profesionalitě svědčí i to, že za 4 roky a 859 vykradených domů se pachatelé nikdy nedostali do větší fyzické potyčky s majiteli.

„K tomu kontaktu docházelo minimálně. Většinou to skončilo na tom, že ti poškození viděli toho pachatele na odchodu, aniž by došlo k nějaké větší tahanici,“ dodává policista.

Teprve letos kriminalisté našli stopy, které je k pachatelům přivedly. Čtveřici mužů zadržela zásahová jednotka na začátku týdne. Cizinci ve věku 19 až 37 let zatím odmítají vypovídat.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme