Poskytovatelé sociální péče v Karlovarském kraji čekají na dotace. Řada z nich nemá na provoz

Většina organizací, které poskytují sociální péči, má finanční potíže. Dosavadní systém státních příspěvků totiž funguje špatně a každý rok kvůli tomu musí vláda dodatečně posílat do regionů mimořádné finanční dotace. Situace se opakuje i letos. Na peníze bude čekat i řada organizací z Karlovarského kraje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hospic sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích

Hospic sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích | Foto: www.hospicpt.cz

Ministerstvo práce slíbilo regionům podporu. Jednotlivé neziskové organizace teď musí čekat, jestli stát svůj slib dodrží.

Služby, jako je péče o mentálně nemocné, seniory, hendikepované či děti a mladé lidi v krizových situacích, jen v Karlovarském kraji zajišťuje více než osm desítek neziskových organizací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Zdeněk Trnka

„My již druhý rok po sobě musíme žádat o dofinancování. V únoru jsme dávali návrh námitky proti výsledku dotačního řízení, takže ten systém tak, jak je nastaven, tak je nastaven špatně, protože tohle by vůbec nemělo probíhat,“ vysvětluje Pavel Bráborec, který šéfuje v denním stacionáři Mateřídouška v Chodově u Karlových Varů a zároveň je předsedou krajské organizace Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Členové asociace s napětím čekají, jak dopadne přerozdělení půl miliardy korun, které ministerstvo práce na dofinancování slíbilo.

Na výsledek čeká i karlovarská Farní charita, které v rozpočtu schází 2,5 milionu. Pokud se je nepodaří získat, přinese to organizaci vážné problémy.

„Pro nás to bude znamenat zcela jistě omezení služeb, možná propouštění zaměstnanců, propouštění některých klientů. To znamená, řekl bych, docela nepříjemná situace pro Karlovy Vary a Karlovarský kraj obecně,“ vysvětluje šéf karlovarské Farní charity Aleš Klůs.

Zároveň varuje, že pokud se o nemocné a hendikepované nepostarají neziskové organizace, samotné rodiny to nezvládnou. A doplatí na to celá společnost.

„Pokud klient nebude u nás, bude pravděpodobně doma, ta rodina nebude moci pracovat a bude naopak vyžadovat od státu nějaké dávky na to, aby se mohla o toho klienta starat. Takže ten dopad je daleko širší, než si možná uvědomujeme na první pohled,“ podotýká Klůs.

Rozhodne se na konci června

Nepříjemná je situace i pro zaměstnance sociálních zařízení. Často pracují za špatné mzdy a práce s nemocnými a hendikepovanými je psychicky náročná. Teď kromě toho zápasí i s nejistotou zaměstnání.

Současná nejistota se státními dotacemi se nelíbí ani Iloně Hanzlíkové z Oázy klidu, zařízení, které se stará o nemocné a velmi staré seniory.

„Není to jednoduché. A já bych raději viděla, aby ten personál mohl být stabilizovaný a aby mohli mít finanční prostředky, jaké si za svou práci pro společnost zaslouží,“ říká Hanzlíková.

Neklidní jsou kvůli současné finanční situaci prý i klienti jednotlivých zařízení.

„Například naši klienti, klienti s mentálním postižením, kteří navštěvují denní stacionář, si velmi dobře uvědomují to, že by ta služba mohla skončit, že by tu službu nemohli využívat. Znamená to pro ně poměrně velký stres, a s tou situací se oni velmi těžce vypořádávají,“dodává předseda Asociace poskytovatelů sociálních služeb v Karlovarském kraji Pavel Bráborec.

Půl miliardu pro ambulantní zařízení sociální péče chce ministerstvo práce rozdělovat v závěru června. V červenci by se finance mohly dostat regionu. Podle jakého klíče, to zatím nikdo neví.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme