Pouliční umělci se musí v Praze připravit na nová omezení

Je tomu právě rok, co magistrát povolil téměř neomezené vystupování zpěváků a hudebníků v pražských ulicích. Pouliční umělci možnosti využili a jejich hudební nástroje rozezněly nejedno náměstí především v centru metropole. Proti hlasité hudbě se ale zvedla i vlna kritiky. Město se proto rozhodlo vystupování na ulicích omezit a připravuje novou vyhlášku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnský happening na podporu pouliční hudby | Foto: Pairex Umakart

Kapela Jazz No Problem vystupuje na Staroměstském náměstí několikrát do týdne. Baví především kolemjdoucí turisty, kteří do otevřeného futra od hudebního nástroje vhazují i pár drobných. O exponované místo v centru Prahy je podle nich velký zájem.

„Občas je tady už moc rušno, moc kapel třeba. Museli jsme se dohadovat mezi sebou, abychom se tady nemlátili. Takže jsme se dohadovali o tom, kdy, kde, kdo hraje, abychom se tady neprali o jedno místo,“ vysvětluje pravidla jeden ze členů kapely.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravě nové vyhlášky regulující pouliční hraní v Praze informovala reportérka Anna Königsmarková

A má pravdu. Opodál už totiž postává další skupina ve středověkých kostýmech s bubny a čeká, až na ni přijde řada. Právě na hlučné tympány a bubínky si prý ale obyvatelé centra nejvíc stěžují. Proti hudebníkům pak musí zakročit strážníci.

„Když jim někdo zavolá, že překračujeme limit, ten je teda nesmyslný, asi čtyřicet decibelů, tak přijedou, upozorní a musíme skončit,“ popisují hudebníci své zkušenosti.

Nově vznikající vyhláška prochází v současné době připomínkovým řízením. Nejvíc námitek má Praha 1, na jejímž území takzvaní buskeři vystupují nejčastěji. Starosta Oldřich Lomecký z TOP 09 navrhuje úplný zákaz zpívání a hraní na mikrofon.

„Tou zásadní připomínkou je úplná zákaz používání zesilovačů. Tou druhou chceme, aby, pokud tam bude stanovený hlukový limit, tak musí být stanoven v takové míře, aby byl měřitelný, vymahatelný, jinak je to prostě prázdné plácnutí do vody,“ vysvětluje.

Přibude zakázaných míst

Jenže to vypadá, že maximální hlukový limit vyhláška udávat nebude. Hlasitost produkce budou na daném místě individuálně posuzovat strážníci. Podle radní Aleksandry Udženiji z ODS se také rozšíří počet míst, kde se nesmí hrát vůbec.

„Návrh zakázaných míst pro hudební produkci je ulice Celetná, Husova, Jilská, Karlova, Kožná, Malé náměstí, Melantrichova, Na Příkopě, Na Můstku, Týnská, Týnská ulička a Železná,“ vypočítává radní.

K tomu zůstává ještě Karlův most, Křížovnické náměstí, prostranství před kostely, školami v době výuky nebo dětská hřiště. Umělci budou moci na ulice v době od 10 hodin dopoledne do půl desáté večer. Nová pravidla začnou platit od 1. května.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme