Praha 6 otevřela největší kontejnerovou školku ve městě. Dá se rozebrat a postavit jinde

Praha 6 otevřela pro děti z Břevnova novou modulovou školku. Dvoupatrová budova složená z kontejnerů je výjimečná i tím, že se dá kdykoli složit a postavit na jiném místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Také na šatnu byl potřeba jeden kontejner | Foto: Andrea Kratinová

V oddělení pro nejmenší děti je učebna i koupelna laděná do žlutomodré barvy.

„V učebnách, stejně tak i v koupelně je udělaná vzduchotechnika, i když máme možnost větrat okny. Školka je vybavena dokonce i zabezpečovacím systémem, který je napojen na pult centrální ostrahy,“ popisuje technik Michal Vašíček.

Na druhém konci přes chodbu je zázemí učitelek a další oddělení. V druhém patře se pak vchází do oddělení červené barvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak kontejnerová školka vlastně vypadá, zjišťovala reportérka Magdaléna Medková

„Školka byla vybavena i výtahem, protože je uzpůsobená i pro imobilní občany. Každé patro má vlastní gastrozařízení, kdy pro dvě učebny je vždycky jedna výdejna jídel, protože jídla se vaří ve vedlejší základní škole a dováží se sem,“ pokračuje Michal Vašíček.

Školku postavili stavaři ze 46 modulů. Jejím základem jsou ocelové rámy, které jsou obalené dalším materiálem.

„Záleží pouze na investorovi, co od budovy očekává. Jestli chce opravdu srovnatelné vlastnosti s nejmodernějšími budovami, to znamená, že má tepelně izolační schopnosti, že má nějaké akustické odpory a tak dále. Toho všechno lze dosáhnout a my pouze musíme ve výrobním závodě osadit rám těmi prvky, abychom požadovaných parametrů dosáhli,“ vysvětluje Igor Zahradníček, který je ředitelem zhotovitelné společnosti.

Stará školka se musela zbourat kvůli azbestu

O modulové školky prý mají největší zájem Němci, v Čechách zatím stojí asi na dvaceti místech. Základními výhodami oproti klasickým způsobům stavby jsou podle Igora Zahradníčka rychlost, cena a variabilita do budoucna.

Praze 6 firma školku postavila za 14 dní. Stojí na místě starého objektu ze 70. let, který radnice musela nechat zbourat kvůli rakovinotvornému azbestu.

„Tato stavba vyšla kolem 30 milionů, ale v tom je započítáno i zbourání školky a likvidace azbestu, která byla poměrně drahá, a samozřejmě kompletní vybavení. Takže zděná stavba by vyšla podstatně dráž,“ říká starostka Prahy 6 Marie Kousalíková z ODS.

V nové školce už si děti začínají pomalu zvykat, potvrzuje její ředitelka Zděňka Dohnalová. „Trošku tápeme, bloudíme, ale prostory jsou krásné a děti jsou nadšené. A o to šlo.“

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme