Pražské volby možná skončí stížností k soudům

Vládní Věci veřejné se možná přidají k připravované stížnosti Strany zelených k Nejvyššímu správnímu soudu a k Ústavnímu soudu na rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů. České televizi to řekl předseda strany Radek John.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

Zeleným vadí rozdělení Prahy na sedm obvodů, které podle nich menší strany znevýhodnilo. A k jejich stížnosti se možná připojí i Věci veřejné. Premiér Petr Nečas v České televizi připustil, že je ochotný k diskusi.

Do pražského magistrátu by se podle něj v budoucnu mohlo volit stejným způsobem jako do krajských zastupitelstev.

Současný systém vynesl do pražského zastupitelstva TOP 09 s 26 křesly, ODS s 20, ČSSD jich obsadí 14 a komunisté získali tři mandáty.

Tůma: Pokud budeme v koalici, budu trvat na postu primátora

Primátorem by mohl být Zdeněk Tůma jako lídr vítězné TOP09, bude se o tom ale ještě vyjednávat. Schůzky mají začít zítra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Tůma: Budeme-li v koalici, chci být primátorem

„Zvítězili jsme s poměrně slušným náskokem, takže je logické, že když budeme tvořit koalici, tak budu trvat na postu premiéra. Budeme jednat se sociálními demokraty, stejně jako budeme jednat s ODS a uvidíme, jaké budou jejich představy. My jim zase řekneme, jaké jsou naše představ – od toho se budou odvíjet další jednání,“ řekl Tůma.

Pražské zastupitelstvo bude příští čtyři roky čtyřbarevné. Volby v Praze vyhrála TOP09 ziskem 30,3 %, ODS se propadla na druhé místo s 23,1 %, ČSSD získala 17,8 %. Posledními postupujícími byli komunisté, kterým dali Pražané 6,8 %.

O koalici v Plzni až v úterý

V Plzni začne vyjednávání o koalici až v úterý. Jako v jediném krajském městě tam zvítězila ODS. Podle plzeňského lídra Martina Baxy budou chtít občanští demokraté křeslo primátora.

Vítězství ODS nad ČSSD je přitom v Plzni velmi těsné. Mandátů mají obě strany stejně - obsadí 14 křesel v sedmačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Zatím nevylučují společnou spolupráci. Zájem o účast v povolební koalici má také TOP 09, která měla ambice vyhrát volby, ale nakonec skončila až třetí.

Zlín pokročil

Ve Zlíně uzavřou koaliční smlouvu zřejmě TOP 09, Starostové a nezávislí, hnutí za Morální Očistu Radnice, KDU-ČSL, Věci veřejné a Zlínské hnutí nezávislých.

Strany dnes podepsaly společné prohlášení. Primátorem by se měl stát lídr společné kandidátky TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí Miroslav Adámek. Dosavadní zlínská primátorka Irena Ondrová z ODS se vzdá mandátu městského zastupitele, který teď získala. Reaguje tak na výsledek voleb ve městě i výsledek ODS.

V Liberci dopadla ODS v komunálních volbách nejhůř od roku 1994. Dosavadní primátor Jiří Kittner rezignoval i na místo předsedy liberecké organizace občanských demokratů.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme