Těžbě v prvních zónách NP Šumava jsou aktivisté odhodlání bránit i blokádou

Na tvrdý protiúder se připravují ochranářské organizace na Šumavě, které chtějí zabránit kácení v prvních zónách. To navrhl jako jediné fungující opatření proti šíření kůrovce nový ředitel správy parku Jan Stráský. Mezi aktivisty se začíná mluvit i o blokádě těžebních strojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba dřeva (ilustr. obr.) | Foto: Radana Schaeferová

Návrh na těžbu v prvních zónách poslal Ján Stráský na ministerstvo životního prostředí. Z dokumentu podle portálu aktuálně.cz vyplývá, že ředitel plánuje kácení až ve třetině prvních zón.

Aktivisté zahájili petiční akce a bombardují úřady a politiky protestními dopisy, s vlastními akcemi se přidali vědci a studenti. Z neveřejné krizové schůzky ochranářských sdružení vedených Hnutím Duha vyplývá, že po vyčerpání všech právních možností ochrany prvních zón jsou aktivisté připravení i na blokádu vlastními těly. Tu zažila Šumava naposledy před 12 lety.

Stupňující napětí je i tématem dnešního Speciálu Martina Veselovského, který Radiožurnál vysílá od 17 hodin z Modravy na Šumavě.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme