V Brdech možná vznikne chráněné území. Ještě před odchodem armády
Přípravy na zrušení vojenského újezdu Brdy pokračují. Nahradit by ho měla zřejmě chráněná krajinná oblast. Poté bude újezd kolem roku 2014 zrušen. Vyplynulo to z první schůzky ministrů obrany a životního prostředí Alexandra Vondry a Tomáše Chalupy s místními starosty v Jincích na Příbramsku.
Ministr Vondra starostům nejprve vysvětlil, proč chce armáda újezd v Brdech opustit; jeho využívání je podle něj nejméně efektivní ze všech. Rozlohou je sice třetí největší v Česku, ale využívaný k výcviku je jen z 10 procent. Obvyklé je přitom využívaní alespoň z jedné třetiny.
Navíc Brdy jsou ze všech vojenských újezdů nejméně zamořeny nevybuchlou municí. Samotnému zrušení újezdu by mělo předcházet vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Brdy. Tato posloupnost obou kroků je důležitá z toho důvodu, aby území Brd nebylo takzvaně rozchváceno stavebními developery.
Jednání o budoucnosti vojenského újezdu v Brdech přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Petr Kološ
Uvažovaný horizont je zhruba 3 roky, přičemž chráněná krajinná oblast by mohla vzniknout o něco dříve. Běžně se to podle ministra Chalupy stihne za 2 roky. Pokud vše půjde dobře, vláda do konce roku dostane potřebné materiály, aby mohlo začít jednání o zrušení újezdu, což je možné jen formou zákona. Každopádně armáda by chtěla vojenský újezd opustit nejpozději do 2015.
Záleží ale na tom, jak se k návrhu na vznik CHKO postaví starostové přilehlých obcí. Pokud by se z Brd stalo chráněné území, znamenalo by to pro obyvatele obcí i návštěvníky určitá omezení, upozornil šéf resortu životního prostředí Tomáš Chalupa:
„Například že tu nebude možné tábořit, že nebude možné vjíždět a setrvávat s motorovými vozidly mimo vyhrazené cesty. A nebo třeba že nebude možné provádět chemický posyp cest v zimě, což může znít nedůležitě, ale je to jedno z témat, která každá obec vždy řeší.“
Starostové přilehlých obcí v souvislosti s uvažovaným zánikem újezdu řeší řadu problémů. Svědčí o tom i to, že schůzka s ministry se z jedné hodiny protáhla skoro na tři. V první řadě jde jako vždy o peníze: jak na Plzeňském, tak na Středočeském kraji by rádi své příjmy díky možná nově nabytému území zvýšili.
Ovšem se zvětšením území, na jehož hranicích se zatím úředníci vůbec nedokážou shodnout, budou souviset také nemalé náklady. Jen roční provoz újezdu vyjde na 70 až 80 milionů. Až tři miliardy může stát odstranění nevybuchlé munice.
Ministr Vondra v Jincích slíbil, že armáda v rámci výcviku celou oblast podrobně prozkoumá. Co půjde, vysbírá, a pak se na základě těchto údajů bude dělat další rozpočet a rozvaha, co s nebezpečnými místy. Do těch nejvíc postižených lokalit zvažuje úplný zákaz vstupu.
I když armáda zamýšlí vojenský újezd zrušit, neznamená, že vojáci z oblasti odejdou. Zatím se počítá s tím, že 13. Dělostřelecká brigáda v Jincích zůstane. Armáda si ponechá také některé střelnice, budovy a přilehlá území.