V Chomutově zatím marně očekávají tří set milionovou dotaci z EU

Zhruba 300 milionů korun očekává magistrát v Chomutově formou dotací z Evropské unie. Kvůli porušování pravidel při rozdělování evropských peněz v Ústeckém a Karlovarském kraji ale není jisté, jestli se město stovek milionů korun vůbec dočká. Hrozí tak, že celou částku zaplatí Chomutov ze svého.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chomutov, náměstí | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Na vybudování sportovního areálu v Chomutově měl magistrát dostat z Evropské Unie zhruba 300 milionů korun. Peníze ale zatím nedorazily a vypadá to, že v nejbližší době ani nepřijdou. Vyplácení dotací je totiž kvůli pochybení u Regionálního dotačního programu pozastaveno.

„Je to ten plavecký areál, je to část parkovacích ploch,“ popisuje primátor Chomutova Jan Mareš z ČSSD, na co měla dotace z Evropské Unie přijít.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Chomutově a Jirkově natáčel Jan Beneš

Město dodrželo veškeré podmínky vyplývající z dotační smlouvy a chyba tedy podle vedení města není na jeho straně. Pokud bude muset radnice zaplatit celou částku ze svého, bude to znamenat omezení rozpočtu na nejméně dva roky.

„Například letos budeme provádět zateplení třech škol, takže bychom třeba tuto cestu žádostí o dotace museli opustit,“ uvádí jeden z příkladů případných škrtů v rozpočtech primátor Mareš.

Sousední Jirkov čeká na zhruba 30 milionů korun, které Evropská Unie slíbila vyplatit na opravu historického centra města. Pokud Jirkov peníze nedostane, bude se radnice bránit u soudu.

„Určitě bychom se právně bránili, pravděpodobně by to skončilo žalobou na stát,“ potvrdil starosta Jirkova za ČSSD Radek Štejnar.

V Chomutově zatím na soudní spor nemyslí. Věří tomu, že se dotace nakonec dočkají. Obyvatelé obou měst, dávají vinu za současný stav úředníkům dotačního programu.

Karlovarský a Ústecký kraj musí vrátit za chybně rozdělené dotace celkem dvě a půl miliardy korun. Část peněz půjčí oběma krajům stát. Kolik to ale bude, zatím není jisté.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme