V Jihlavě se otevírá nová stezka. Ukazuje historii pivovarnictví

V Jihlavě se dnes otevírá pivovarská stezka. Dvanáct zastavení v centru města ukazuje dávnou tradici přípravy sladu, vaření a konzumování zlatavého moku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivovarská stezka v Jihlavě

Pivovarská stezka v Jihlavě | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Stezka začíná v místě velké křižovatky pod náměstím a její součástí je také bývalá sladovna. „Stála v Čajkovského ulici nedaleko Brněnské brány, funguje tam jeden z úřadů jihlavského magistrátu. A nedaleko bývalé sladovny se ve středověku nacházel katovský dům a hned vedle něj nevěstinec,“ popisuje historik Radim Gonda.

V místě nejrušnější křižovatky a také místě, kam chodí lidé často nakupovat, dříve bývala také chmelnice, aby místní pivovarníci měli základní surovinu. Chmelnice byla před kamennou branou do města, tedy před Znojemskou ulicí.

Jednotlivá zastavení na stezce jsou označená, je tam popis historie, kdo tam pivo vařil a v kterých letech. Výklad myslí i na to, že malé pivovary byly a dnes také jsou spjaté s hospodami. V jihlavském infocentru mají také papírového průvodce, podle kterého je možné po pivovarské stezce chodit.

Stezka končí v dnešním pivovaru. Jeden z těch nejstarších pivovarů stával na rohu v Husově ulici poblíž divadla.

„Na místě části dnešního Grand hotelu fungoval jeden z nejstarších, možná i největší z jihlavských pivovarů, který byl provozován skutečně doložitelně od 15. století až do druhé poloviny 19. století,“ dodává historik Radim Gonda.

Cedule pivovarské stezky v Jihlavě | Foto: Milan Kopecký

Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme