V Plzni se také potýkají s chřipkou, nemocných ale dramaticky nepřibývá
Už několik desítek Čechů skončilo letos v nemocnici s komplikacemi chřipky. V Plzeňském kraji se zatím jedná o pár ojedinělých případů. Ty skončily buď na ARO, na oddělení JIP nebo například na plicní klinice v plzeňské fakultní nemocnici. Nejhorší situace byla v období vánočních svátků.
„Chodil jeden pacient za druhým. Hlavními příznaky byly dušnost, dráždivý kašel, bolesti na hrudníku, ale ne u všech pacientů jsme měli ověřeno, že se o chřipku jedná, ne u všech jsme to vyšetřovali. U všech ale byly příznaky velmi podobné,“ říká zástupkyně přednosty plicní kliniky v plzeňské fakultní nemocnici Gabriela Krákorová.
Nejčastější komplikací chřipky, která pacienty přivedla do plzeňské fakultní nemocnice, byl zápal plic.
„Většinou s oboustranným nálezem, několik pacientů bylo nutno i uměle ventilovat. Ve spolupráci s anesteziologickou klinikou se pacienti uváděli do umělého spánku, buď na naší JIPce, nebo na jiných pracovištích.“
V Plzni kulminovala chřipka o Vánocích, v současnosti nemocných dramaticky nepřibývá
A jak zdůrazňuje Gabriela Krákorová, žádný z pacientů, kterého do plzeňské fakultní nemocnice přijali kvůli komplikacím chřipky, nebyl očkován.
„Pacienti, kteří skončili na umělé plicní ventilaci, byli většinou středního věku. Řada z nich ani neměla preexistující plicní onemocnění, jenže chřipka se zápalem plic může být závažným onemocněním i pro jinak zdravého jedince.“
Teď už se ale situace zlepšuje a pacientů s chřipkou ani s vážnými komplikacemi nijak dramaticky nepřibývá.
„Epidemie už je prakticky za svým vrcholem, takže by se to už mělo spíš zklidňovat,“ věří Krákorová. Podobnou zkušenost má ze své ordinace také praktická lékařka z Plzně Eva Pohořalá.
„Nemáme záchyt víc pacientů, kteří by podle klinického obrazu odpovídali chřipkovému onemocnění. Máme případ jedné pacientky, která se vrátila z hospitalizace, kde jí byla prokázána chřipka typu A, ale ostatní pacienti mají jen virózy. Je to stav odpovídající tomuto zimnímu období.“
Chřipka může být nebezpečná i srdci
Ani na plicní klinice v plzeňské fakultní nemocnici nemají podle Gabriely Krákorové v těchto dnech moc případů.
„V současné době tady máme dva pacienty, jednoho na jednotce intenzivní péče, druhý je už po ukončené umělé plicní ventilaci. Často máme hospitalizované pacienty, kteří mají po chřipce bakteriální superinfekci, tedy kdy na chřipku nasedá ještě zápal plic, který je způsoben bakteriemi.“
To ale není jediná komplikace, kterou může chřipka vyvolat.
„Může dojít i k onemocnění srdečního svalu nebo osrdečníku. Proto se nedoporučuje chřipku přecházet, prodělaný zánět srdečního svalu může znamenat celoživotní poškození srdce. Lépe je chřipce předcházet zdravým životním stylem, člověk by měl jíst dostatek ovoce a zeleniny, měl by mít dostatečný přísun vitamínů. Také prospívá fyzická aktivita, otužování a vyhýbání se prostorám s vysokou koncentrací lidí, třeba nákupním střediskům, kinům, divadlům. U imunitně oslabených pacientů je dobré také očkování,“ doporučuje Gabriela Krákorová.