V Ústí nad Labem se nedaří vymýtit žloutenku typu A

Epidemie žloutenky typu A zmítá Ústeckým krajem už rok a je tam pořád nejvíc nakažených lidí v Česku. K dnešnímu dni na severu Čech evidují 233 případů této nemoci. Situace se zatím nijak nelepší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruce | Foto: Fotobanka stock.xchng

O tom, že v některých místech Ústeckého kraje vypukla epidemie žloutenky, začali hygienici mluvit už na podzim loňského roku. Tehdy na tom byly nejhůře Teplice a Ústí nad Labem.

V současné době je z 233 případů žloutenky v ústeckém regionu 155 jen z Ústí nad Labem. Ohniska se vyskytují různě po městě, některá mizí a pak se objevují nová. Trvale ale mezi ně patří například čtvrť Krásné Březno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O žloutence v Ústeckém kraji v Odpoeldním Radiožurnálu.mp3

Vloni byli mezi nemocnými především lidé ze sociálních skupin, kde nejsou tak zažité hygienické návyky. Nejúčinnější ochrana proti nákaze hepatitidou typu A je totiž docela jednoduchá.

„Tento typ žloutenky je typická nemoc špinavých rukou. Účinnou a dobrou bariéru lze vytvořit jen tím, že se budou mýt ruce,“ říká krajský hygienik Josef Trmal.

Jeden z průzkumů, který se zabýval tím, jak si lidé myjí ruce, ukázal, že za samozřejmost to po návštěvě toalety a dalších podobných rizikových míst považuje pouze asi 40 procent lidí. To už není frajeřina, ale zbytečný hazard.

Dagmar Cestrová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme