Žádné zemětřesení, nad jižní Moravou přelétávaly gripeny

Desetitisíce lidí na jižní Moravě včera večer vyděsily dvě silné rány doprovázené otřesy půdy. Nikdo nevěděl, co se stalo. Dnes armáda přiznala, že rázové vlny způsobily ostré starty gripenů. Po původu tajemných otřesů přitom pátrali i seizmologové, kteří je zaznamenali na Slovensku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JAS-39 Gripen na základně v Náměšti

JAS-39 Gripen na základně v Náměšti | Foto: Armáda ČR

Dvě ohlušující rány doprovázené slabšími otřesy registrovali lidé především na Břeclavsku a Hodonínsku. O původu tajemných zvuků jen spekulovali, obávali se zemětřesení, výbuchu zásobníku plynu i pádu meteoritu. Nakonec armáda potvrdila přelet gripenů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zásah Gripenů popsal zástupce velitele čáslavské letecké základny Ondřej Rejman

„V čase kolem 17.30 včera přelétaly nad oblastí dva letouny JAS 39 Gripen, které zajišťují ochranu vzdušného prostoru České republiky. Letěly k civilnímu letounu, který ztratil spojení. Dva výrazné zvuky odpovídají skutečnosti, že stroje letěly nadzvukovou rychlostí,“ vysvětlila mluvčí Generálního štábu české armády Jana Růžičková.

„Stíhačky byly vyslány k civilnímu letadlu, které se nehlásilo řídící věži,“ upřesnil mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Pokud letoun letí nadzvukovou rychlostí, vzduch, který obtéká křídlo, se pohybuje rychleji než zvuk. Zvuková vlna, která běží proti tlakovému poli, je pomalejší a dochází k prudké změně tlaku. Na zemi to vnímáme jako velkou ránu.

Vyšlo totiž najevo, že do našeho vzdušného prostoru vstoupil dopravní letoun Boeing 737, který nenavázal spojení. Protože měl náskok a blížil se k Brnu, dostaly stíhačky povoleno překročit nadzvukovou rychlost.

„Gripeny pak Boeing doprovodily na slovenské hranice, kde navázal spojení s řízením letového provozu v Praze,“ popsal závěr celé akce zástupce velitele čáslavské letecké základny Ondřej Rejman.

Igor Maňour, Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme