Proti extremismu nejlépe funguje fotbal, říká spoluzakladatel anglické charitativní organizace

Hrozba teroristických útoků, to je téma, které trápí i fotbal, zvlášť s blížícím se mistrovstvím Evropy ve Francii. Jinde v Evropě naopak nejpopulárnějším světovým sportem proti radikalizaci přistěhovaleckých potomků aktivně bojují. Skupina dobrovolníků založila v Londýně nadaci a v jejím rámci později i klub, kde se fotbalu společně věnují děti z rizikového prostředí chudších rodin různých kultur a náboženství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spoluzakladelé organizace TUFF Shamender Talwar a Anna Priorová (uprostřed)

Spoluzakladelé organizace TUFF Shamender Talwar a Anna Priorová (uprostřed) | Foto: TUFF

„Už jsme pomohli třiatřiceti konkrétním dětem, u kterých reálně hrozilo, že se radikalizují a třeba i odjedou do Sýrie. Cílem je postarat se o mladé lidi, ať jsou původem Afghánci, Pákistánci, Maročani nebo Alžířani,“ říká Shamender Talwar, spoluzakladatel charity Jednota víry (TUFF).

„Nezajímá nás, jestli vyznávají islám, judaismus, křesťanství nebo hinduismus. Nic z toho v nich neubíjíme. Jde nám o to vytáhnout ty děti z pouličních gangů a pomocí fotbalu v nich vzbudit pocit, že patří do téhle společnosti, předat jim britské a vůbec lidské hodnoty,“ líčí důvody existence organizace TUFF jeden z jejích hlavních představitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

00695388.mp3

Talwar má v Londýně praxi klinického psychologa a jeho rodina do Anglie přišla z Indie, takže je mu toto téma hodně blízké. Spolu s dalšími lékaři, právníky či obchodníky před pěti lety založili charitu, kterou sice nazvali Jednota víry, ale je ryze světská.

Zpočátku ji financovali jenom ze svých peněz, teď už přerostla Londýn, pomohla víc než tisíci dětí a využívá práce pětadvaceti dobrovolníků. A ti zjišťují, jak účinným nástrojem pro vzájemné porozumění a začleňování mladých lidí do společnosti je právě fotbal, zvlášť když se zapojí i slavná jména.

„Sol Campbell byl naším prvním ambasadorem, Diego Maradona spojil své jméno s naší celosvětovou kampaní, chystáme delegaci do Evropského parlamentu v Bruselu, abychom tuhle myšlenku rozšířili i mimo Anglii. Americký prezident Obama nás pozval, abychom si zahráli na trávníku před Bílým domem, a domlouváme návštěvu Vatikánu, kde bychom se měli setkat s velkým fanouškem fotbalu, papežem Františkem,“ vysvětluje Talwar.

Za fair play v roce 2015 získali cenu basketbalista Bobrovský i Adam Malysz

Číst článek

„V Anglii máme tři sta jazyků, kterými tu lidi z různých komunit aktivně mluví. Někde je to 160 na velmi malém prostoru - jak s tímhle naložit?“ pokládá další spoluzakladatelka londýnské neziskovky, Australanka Anna Priorová, otázku, na kterou s kolegy nejprve odpověděla festivaly, sbírkami jídla nebo seznamováním například hinduistické komunity s kulturou muslimských sousedů.

Podle Talwara ale stejně nejvíc funguje fotbal.

„Fotbal boří bariéry úplně nejlíp. Když do místnosti plné cizinců položíte míč, do pěti minut začnou hrát. Fotbal má tohle kouzlo, má sílu, je v lidské DNA. I když se neznáme a nedorozumíme, fotbal si můžeme zahrát okamžitě. V našem případě to pomáhá sbližovat děti všech různých kultur a různé víry,“ dodává Shamender Talwar.

Trénink mladých fotbalistů, které podporuje charita Jednotná víra | Foto: TUFF

Jan Kaliba, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme