V Plzni dal Edin Džeko svůj první gól v české lize, teď se tam vrací jako útočník Manchesteru City

Když dal bosenský útočník Edin Džeko před více než sedmi lety gól na plzeňském fotbalovém stadionu, asi netušil, že se stejná situace může jednou opakovat v Lize mistrů. On sám měl tehdy do téhle soutěže hodně daleko a plzeňský klub, který tehdy patřil k českému ligovému průměru, snad ještě dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Edin Džeko slaví svou rozdílovou branku Man City proti Tottenhamu s Davidem Silvou | Zdroj: Reuters

Dnes večer se ale tenhle souboj Plzeň versus Džeko bude opakovat, pouze v mnohem honosnějších kulisách Ligy mistrů.

"Měl jsem tu čest potkat se s ním, ještě když hrál za Teplice. Už tenkrát byl výborný. Dneska je z něho megastar, skvělý útočník," pamatuje si staré časy levý obránce plzeňského týmu David Limberský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Džeko zase v Plzni

Také on dal ve vzpomínaném utkání z března 2006 jednu branku. Plzeň tenkrát remizovala s Teplicemi 3:3 a jistý Edin Džeko se tehdy trefil vůbec poprvé v české lize, pro kterou ho objevil trenér Jiří Plíšek.

Džekovu kariéru Plíšek stále sleduje a nediví se, že právě on to dotáhl nejdále z hráčů, kteří tehdy před více než sedmi lety bavili při remíze 3:3 publikum ve Štruncových sadech. Kromě fotbalových předpokladů podle Plíška při cestě z Teplic přes německý Wolfsburg až do Manchesteru City uplatnil i ty charakterové.

Hvězdy Manchesteru City jsou v současném rozpoložení zranitelné

Číst článek

"Není jednoduché některé věci ustát. S ohledem na to, jaké peníze dnes vydělává nebo jakou společenskou pozici dneska má. Je třeba si uvědomit, že z kluka, který přežil válečné Sarajevo a který byl hodně podceňovaný, se stal člověk, který je ambasadorem a který se pohybuje v nejvyšší společnosti, ať fotbalové nebo společenské. I přesto se snaží aktivně pomáhat lidem, kteří to potřebují."

Ambice a možnosti City a Plzně jsou rozdílné, ale mají i mnoho společného

Číst článek

Tak připomíná Plíšek Džekovu roli prvního bosenského vyslance Dětského fondu UNICEF a zájem hvězdy světového fotbalu o problémy lidí vážně zasažených válečnou minulostí jeho domoviny.

I tímhle postojem mnohé kolegy z oboru převyšuje a i to mu pomohlo dostat se z těžkých podmínek poválečného Sarajeva až mezi obávané kanonýry anglické Premier League.

Když tu začínal Edin Džeko, místo umělé trávy tu byl mlat | Foto: Jan Kaliba

"Nemůžu říct, že bych už tehdy věděl, že to dotáhne až do Wolfsburgu a Manchesteru City, ale pro nás, vedle kterých vyrůstal, byl vždycky fotbalistou, který toho může hodně dokázat," říká Dželaludin Muharemović, kapitán prvního týmu, za který si Edin Džeko kdysi zahrál fotbal mezi dospělými, a dnes ředitel Željezničaru Sarajevo.

Tenhle oddíl, kde bosenský útočník hrál před svým přestupem do Česka, už plzeňská Viktoria letos v Lize mistrů vyřadila. Proti jeho současnému klubu to bude mít dnes večer o mnoho těžší, Džeko už dorostl do světle modrého dresu Manchesteru City.

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme