Čeští sportovci jdou fanouškům příkladem, stále častěji vstupují do registru dárců kostní dřeně

Český národní registr dárců kostní dřeně úspěšně láká profesionální sportovce. Spolupracuje s Českým házenkářským svazem a příští rok se lékaři chtějí zaměřit na fotbalisty a hokejisty. Nejžádanější dárce je totiž mladý zdravý muž. Proto začal registr nedávno nabírat také třeba pražské strážníky. U sportovců si navíc lékaři slibují, že by mohli jít příkladem svým fanouškům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětibojař David Svoboda se připravuje na trénink

Pětibojař David Svoboda se připravuje na trénink | Foto: Štěpán Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Moderní pětibojař David Svoboda vstoupil do registru dárců kostní dřeně jako čerstvý olympijský vítěz. „Okamžitě jsem se zařadil a šel jsem právě tím příkladem jako jeden ze sportovců, kteří obvykle patří mezi dárce a kteří mají velkou pravděpodobnost na úspěch, že budou vybráni. Protože máme kvalitní krvetvorbu.“

„Za rok nebo už víc než rok, co jsem v registru, se mi podařilo přemluvit i pár dalších sportovců,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští profesionální sportovci stále častěji vstupují do registru dárců kostní dřeně. O téma se zajímala redaktorka Lenka Jansová

Když do registru vstoupíte, máte asi půlprocentní pravděpodobnost, že na odběr skutečně dojde. David Svoboda říká, že by do toho šel. Nebál by se, že to může ohrozit jeho sportovní kariéru.

„Počítám s tím, že bych v případě, že bych byl vybrán pro dárcovství, že by mě to dočasně výrazně omezilo nejenom v mé profesi, tedy v tréninku a v závodění. Nicméně považuji za naprosto nesrovnatelné priority zachránit někomu život,“ přiznává.

Podle doktorů znamená odběr pro sportovce maximálně týdenní pauzu. Proč je nejžádanější dárce mladý zdravý muž, říká lékařka Jana Navrátilová z Českého národního registru dárců dřeně.

„Je důležité, aby dárce vždycky měl váhovou převahu nad příjemcem, protože počet buněk, které se o dárce získají, se přepočítává na váhu příjemce. Takže vždycky je výhodnější váhová převaha a ta se přirozeně dá více předpokládat u mužů,“ vysvětluje.

„Potom samozřejmě těhotenství u žen, kdy při každém těhotenství žena vlastně získává protilátky, které potom z imunitního hlediska zase nejsou výhodné pro příjemce pro transplantaci,“ doplňuje.

Kromě Českého národního registru dárců, který má sídlo v Plzni, existuje ještě další registr při pražském IKEMu.

Lenka Jansová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme