Finále 99. ročníku Primátorek se jede už v neděli

V Praze na Vltavě začal už v pátek vpodvečer 99. ročník populárních veslařských Primátorek, přičemž prolog obstaraly i letos univerzitní osmy. Na Rašínově nábřeží mezi Železničním a Palackého mostem bude ovšem nejživěji zítra dopoledne, kdy galapřehlídka českého veslování vyvrcholí finálovými závody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátorky 2008 | Foto: Monika Horská

„Je to oslava sportu, ale hlavně toho veslařského. Je to ovšem i společenská záležitost, na kterou se každý teší. Myslím si, že žádný z veslařů si nenechá takovouto příležitost ujít,“ tvrdí předseda veslařského svazu Jiří Kejval.

„Trať je v centru Prahy, takže se může přijít podívat spousta lidí,“ připomíná bývalý reprezentant Václav Chalupa, který byl po dlouhé roky ikonou našeho veslování. „O primátorkách jsem poprvé slyšel od svého otce, který se jich taky několikrát zúčastnilů. Byl to vlastně první veslařský závod, který jsme viděl v televizi.“

Tenhle tuzemský veslařský festival s úctyhodnou tradicí vybízí ovšem i začínající závodníky, aby nezůstávali pouze v roli diváků. Nepřekvapuje tedy, že se Václav Chalupa zařadil mezi ty nejzasloužilejší účastníky pražského klání - ať už jako skifař nebo jako člen posádky v závodě primátorských osmiveslic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražské Primátorky se na Vltavě letos jedou už po 99.

„Poprvé jsem jel v roce 1985, ale to jsem se neprobojoval do finále. To se mi podařilo až o dva roky později, kdy už jsem byl členem pražské Dukly. Skifařský závod Přemysla Ořovského jsem nakonec vyhrál a v té době to pro mě byl obrovský úspěch.“

Pokud se týká zahraničních závodníků, ti bývají v Praze poměrně vzácnými hosty. Aby to ale účastníci Primátorek neměli až tak jednoduché, na vltavské vodě na ně mohou čekat jiné, poněkud atypické nástrahy.

„Kdyby to byly jen kachny a labutě, tak by to bylo perfektní. Poslední dobou se Vltav hemží spoustou jachet a velkých silných motoráků. Ty nám tady někdy dělají problémy, ale tím jsou právě primátorky specifické. Nejen tím, že trať je do zatáčky, ale musíme se poprat i s vodou, vlnami, větrem a tak dále.“

Což o to - vítr a vlny mohou veslaře trápit na kterékoliv jiné klasické trati. Tady je to ale přece jenom trošku jiná káva.

„Pro mě je největší rozdíl, že dráha není vybojkovaná. Musím se orientovat na řece sama, takže když jedu do zatáčky, musím se hodně otáčet,“ říká nejúspěšnější česká skifařka posledních let, Mirka Knapková. Zítra ji ale určitě nebude tolik bolet za krkem, protože se představí v posádce favorizované slávistické osmy.

Aleš Procházka, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme