Archeologové objevili v Egyptě chrám starý 4500 let. Zatím neví, kdo si ho nechal postavit
Sluneční králové - tak se říká panovníkům páté dynastie, kteří vládli v Egyptě zhruba před čtyřmi a půl tisícem let. Uctívali boha Slunce Rea - a jako jediní stavěli takzvané sluneční chrámy. Podle starověkých nápisů jich vzniklo celkem šest. Archeologové zatím našli dva - a teď možná třetí. Oznámil to polsko-italský tým, který pracuje na nalezišti Abú Guráb nedaleko Káhiry.
V Abú Gurábu - asi 20 kilometrů jižně od egyptského hlavního města - je sluneční chrám faraona Niuserrea. Ten byl prozkoumaný už na konci 19. století. Měl název „Potěšení Reovo“. Ale pod tímto chrámem teď vědci našli, jak tvrdí, jinou, starší svatyni boha Slunce Rea.
V roce 1898 stavbu nepatrně odkryla německá expedice vedená archeologem Wilhelmem von Bissingem. Ale tehdy to považovali za součást Niuserreova chrámu a ne za úplně jinou, starší stavbu.
Archaeologists have uncovered what they believe to be one of Egypt's lost "sun temples," dating from the mid-25th century BCE.
cnn.it/3qVgbTi
09:01 – 20. 11. 2021
Jeden z vedoucích toho týmu, egyptolog Massimiliano Nuzzolo z Orientálního ústavu polské Akademie věd, který předtím pracoval s českými kolegy, vysvětlil, že chrám byl z hliněných cihel.
Naproti tomu ten známý, novější, to „Potěšení Reovo“, je z kamene. Nuzzolův tým tam taky našel pečetě se jmény králů, kteří vládli zhruba jednu až dvě generace před Niuserrem.
Hliněné pečetě sloužily jako zátky pivních džbánů. Těch byly desítky. Z předpokládaného starého slunečního chrámu vědci odkryli části vchodu - kus prahu a patky dvou sloupů z vápence. Nálezy z 25. století před naším letopočtem podle týmu dokládají, že je to jiný, starší sluneční chrám.
Podle egyptologa Nuzzola dal mladší král starý chrám z cihel zbourat a na jeho místě postavil nový z kamene.
„Můžeme předpokládat, že to opravdu je sluneční chrám především díky té poloze. Právě v prostoru Abú Gurábu na severozápad od abusírských pyramid. Tam se všeobecně předpokládá to, že tam byly postaveny všechny sluneční chrámy z páté dynastie. Je otázkou, jestli jde o jiný sluneční chrám nebo jestli jde o starší stavební fázi toho Niuserreova slunečního chrámu. Byl bych v té interpretaci velmi opatrný,“ říká pro Radiožurnál egyptolog Jaromír Krejčí z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Nedostatek informací
Upozorňuje ale, že o objevu je stále málo informací. „Bohužel k tomu teď není žádná vědecká publikace nebo článek, takže je těžké tyto předpoklady nějakým způsobem ověřit nebo vyvrátit. Je to ale velmi důležitý objev v rámci vývoje Niuserreova slunečního chrámu,“ dodává Krejčí.
Izraelské muzeum vystavuje vzácný svitek. Na jedenáctimetrovém pergamenu je 130 ilustrací
Číst článek
„Sluneční chrámy byly velice důležité pro královský kult a byly úzce propojené právě se zádušním kultem, který probíhal v chrámových komplexech panovníků páté dynastie,“ zdůrazňuje souvislost mezi chrámy a pyramidami z tohoto období Krejčí.
„Doba páté dynastie byla dobou vzestupu slunečního kultu boha Rea a s tím ta výstavba slunečních chrámů pravděpodobně souvisí. V této době panovníci měli pět jmen. Tehdy se ustanovilo poslední páté jméno Sa-Ra neboli syn Reův,“ doplňuje souvislost mezi panovníkem a bohem Slunce.
Teď jsou známé dva sluneční chrámy a jména panovníku, pro které vznikly. Nedaleko je Veserkafův sluneční chrám nazvaný Reova pevnost. Veserkaf byl prvním panovníkem páté dynastie a jeho chrám objevili němečtí a švýcarští archeologové v padesátých letech.
Pokud jde o nově objevený chrám, byl-li opravdu sluneční, archeologové zatím nevědí, který král si ho dal postavit. Egyptolog Nuzzolo ale neztrácí naději, že jméno najdou.