‚Jasnější než tisíc sluncí.‘ Před 75 lety USA v rámci operace Trinity odpálily první atomovou bombu

Před 75 lety – 16. července 1945 – svět vstoupil do nové éry, i když v tu chvíli o tom vědělo jen několik málo lidí. V pouštní oblasti v Novém Mexiku proběhl test první atomové bomby. Operaci Trinity armáda tajila jen měsíc do shození bomb na Hirošimu a Nagasaki. Do té doby přiznala jen výbuch muničního skladu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch první atomové bomby

Výbuch první atomové bomby | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Před 75 lety v pouštní vojenské oblasti v Novém Mexiku Američané postavili 30 metrů vysokou konstrukci, na kterou dali několik kilogramů mimořádně vzácného plutonia a pak několik náloží konvenční trhaviny.

Kolorovaná fotografie výbuchu první atomové bomby | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Ty měly přesným odpálením stlačit plutoniové jádro a spustit řetězovou reakci. Nikdo ale přesně nevěděl, jestli teoretické výpočty dopadnou dobře i v praxi. Nakonec vše skončilo podle plánu.

Podílela se na vývoji atomové bomby. Nyní má Hornigová na rodném domě v Ústí pamětní desku

Číst článek

Výbuch se ani v odlehlé pouštní oblasti nedal úplně utajit. Armáda si proto pro operaci Trinity připravila různé verze, počítala i s úplnou katastrofou, evakuací civilistů a smrtí všech na místě. Oficiálně explozi podala jako výbuch muničního skladu a pravdu přiznala o měsíc později – po svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki.

Sám hlavní strůjce bomby Robert Oppenheimer výbuch popsal jako „jasnější než tisíc sluncí“. Během honu na komunisty v 50. letech kvůli svým předválečným vazbám na americké komunistické hnutí upadl v nemilost.

Svou roli sehrály i jeho veřejně prezentované pochybnosti. „Ptáte se mě, jestli je naděje na zajištění národní bezpečnosti v tom, že udržíme naše znalosti o stavbě atomové bomby v tajnosti. Myslím si, že to není možné. Myslím si, že jediná šance na zajištění naší bezpečnosti leží ve spolupráci s lidmi celého světa založené na důvěře a dobrých úmyslech,“ takhle v roce 1953 v BBC kritizoval začínající závody ve zbrojení se Sovětským svazem.

Testovací oblast po výbuchu | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Zdeněk Novák, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme