Polovinu Česka zasáhlo extrémní sucho, do pátku se situace ještě zhorší

Extrémním suchem je zasažena polovina České republiky. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho jím trpí celé Čechy a severovýchodní Morava. Extrémním a výjimečným suchem je dohromady postiženo 63 procent území.

Praha (Aktualizováno: 18:26 8. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nízký stav řeky Labe při průtoku Ústí nad Labem (ilustrační foto) | Foto: Zavoral Libor | Zdroj: ČTK

InterSucho rozlišuje šest stupňů sucha, nejnižší je snížená úroveň půdní vláhy, výjimečné a extrémní sucho jsou dva nejvyšší stupně. Stupeň sucha vědci určují jako poměr aktuální nasycenosti půdy do jednoho metru a průměru nasycenosti v tomto období za léta 1961 až 2010.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polovina České republiky trpí extrémním suchem. Stav se bude zhoršovat do pátku

Protože jen málo a zřídkakdy prší, bude se situace nejméně do pátku zhoršovat. Podle předpovědi odborníků dostoupí extrémní sucho vrcholu v pátek, kdy už bude rozšířené téměř po celém území republiky. Výjimkou by měly být jen části Šumavy, Vysočiny, Olomouckého kraje a jižní Moravy.

V dalších dnech srážky sucho zmírní na jižní části území, stále však bude trvat v Libereckém, Královéhradeckém kraji a severní části středních Čech stejně jako v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

„Deficit je v řadě oblastí poměrně hluboký, takže pokud srážky přijdou, změna pravděpodobně nebude zásadní,“ řekl Radiožurnálu Miroslav Trnka z portálu InterSucho.

Vláda navrhuje nové komise

Kvůli zhoršující se situaci v pondělí vláda schválila vytvoření komisí, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha, podobně jako je tomu třeba u povodní.

Plánované komise mají podle novely bojovat se suchem zaváděním různých opatření, říká ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO: „Do teď to bylo tak, že obce vydávaly různé vyhláška, kterými omezovaly dodávky vody, ale nemohly to dělat v širším v širším kontextu. To teď bude možné.“

Po celém Česku platí varování před požáry, důvodem je přetrvávající sucho

Číst článek

Komise by tak mohly například regulovat odběr povrchových vod i u firem, na které se zákaz doteď nevztahoval, jde třeba o některá zemědělská družstva.

Předsedou krajské komise bude hejtman daného regionu. Dalšími členy by měli být zástupci krajského úřadu, správců povodí, Českého hydrometeorologického ústavu, policie, hasičů nebo hygieniků.

Dopady na úrodu

Zemědělci stále očekávají v průměru snížení výnosů mezi deseti a 30 procenty, avšak s velkými regionálními rozdíly. Očekávají propady výnosu hlavně u obilovin, řepky a okopanin. Největší dopady sucha hlásí zemědělci v okresech Litoměřice, Louny, Most, Benešov a Plzeň-jih, tam hrozí extrémní poškození suchem a ztráty výnosů vyšší než 40 procent.

Těžké poškození suchem, tedy ztrátu výnosů 30 až 40 procent očekávají zemědělci v okresech Chomutov, Plzeň-sever, Kladno, Příbram, Tábor, Praha-východ, Trutnov, Rychnov nad Kněžnou, Pardubice, Bruntál a Znojmo.

InterSucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu a pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.

sol, vvr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme