Sinice v přírodních koupalištích zatím moc nejsou

Na konci prvního prázdninového týdne je kvalita vody v přírodních koupalištích většinou stále dobrá, a to kvůli chladnějšímu počasí minulých dnů. Přesto už kvalitu v řadě nádrží zhoršily sinice a řasy, které představují určité riziko zejména pro citlivé jedince, děti a těhotné ženy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sinice (Cyanobacteria)

Sinice (Cyanobacteria) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Christian Fischer

V teplém počasí se sinice více množí a v bezvětří vytvářejí příhladinové vodní květy, které jsou z hlediska koupání nejrizikovější. „Co se týče patogenních mikroorganismů, které zahrnujeme pod toxicitu, ty mají naopak větší tendenci vyskytovat se po deštích. Jsou například spláchnuté z nějakých ploch a z povodí,“ vysvětluje Petr Pumann z Oddělení hygieny vod Státního zdravotního ústavu.

Sinice produkují toxiny s různými účinky, nejčastější jsou hepatotoxiny s účinkem na játra. U citlivých jedinců se můžou projevit různé alergie, alergické rýmy a kožní problémy. Patogenních mikroorganismy způsobují nejčastěji průjmová onemocnění. Pokud se už ve vodě se sinicemi koupeme, nedoporučuje se namáčet hlava, protože expozice většinou proběhne ústy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Pumann z Oddělení hygieny vod Státního zdravotního ústavu uvádí rizika spojená se sinicemi

Pokud lidé chtějí mít jistotu o kvalitě vody ve svém kraji, mohou navštívit webové stránky krajské hygienické stanice s aktuálními informacemi. Petr Pumann upozorňuje na nový internetový portál koupacivody.cz, který obsahuje aktuální data sumárně za celou republiku.

Hygienici nekontrolují zdaleka všechny vodní plochy v České republice, na sledovaných koupalištích odebírají vzorky jednou za 14 dnů. Pokud se někde sinice vyskytnou v nadlimitní míře, má se četnost snížit zhruba na 1 týden, naopak u lokalit s dobrou kvalitou vody se může prodloužit až na 1 měsíc.

I laik může pouhým pohledem částečně poznat, jestli voda obsahuje větší množství sinic, tedy i toxických látek. „Tam, kde je u hladiny zelená kaše nebo se ve vodním sloupci vznáší velké množství zelených vloček. Musíme používat i zdravý rozum a nekoupat se například v řece pod výpustí dešťové kanalizace nebo čistírny odpadních vod,“ nabádá Pumann.

Podle dostupných informací platí zákaz koupání v současné době jen v pražském koupališti Šeberák. Ve středních Čechách je kvůli sinicím horší voda jen v Bakově nad Jizerou a na rybníku Jureček, v Plzeňském kraji je nevhodné koupání v rybníku Hnačov na Klatovsku a na přehradě České údolí. Jihočeští hygienici zase nedoporučují koupání v areálu veřejného tábořiště Vojníkov ve vodní nádrži Orlík. Se sinicemi musí lidé počítat také v Hamru na Jezeře a na Máchově jezeře na Českolipsku, na Vysočině jsou pak nevhodné ke koupání jen rybníky Pávov na Jihlavsku a Stráž na Pelhřimovsku.

Ladislav Dvořák, Markéta Bartošová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme