Piráti a STAN pokračují ve spolupráci. Ve sněmovně budou mít dva kluby, chtějí důstojné místo ve vládě

Piráti a STAN ustaví v Poslanecké sněmovně dva kluby. Usilovat budou podle předsedy Starostů Víta Rakušana o důstojné místo ve vládě. Nehrozí, že by teď STAN začal hamižně požadovat vše, řekl po jednání koaličních partnerů Rakušan. Jaká ministerstva a kolik by jich koalice Pirátů a STAN chtěla, nechtěl přiblížit s tím, že na tahu s nabídkou případných křesel a priorit má být jako první koalice Spolu (ODS, lidovců a TOP 09).

Praha (Aktualizováno: 19:10 10. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Piráti a Starostové pokračují v předvolební kampani | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jaká ministerstva by pro koalici Pirátů a STAN přicházela v úvahu, bude podle Rakušana vycházet z výsledků voleb.

VIDEO: Je velmi pravděpodobné, že Petr Fiala bude premiérem, řekl ministr Havlíček

Číst článek

„My samozřejmě ctíme, že koalice Spolu bude mít ve vládě nějakou sílu. Samozřejmě, že ctíme, že jediným kandidátem na premiéra je (předseda ODS) Petr Fiala, a to nebudeme nikterak zpochybňovat, zároveň ale chceme důstojné zastoupení v té vládě, které bude umožňovat prosazovat náš program,“ uvedl Rakušan.

Na dotaz, zda jeho koalice v tomto ohledu má stále za priority digitalizaci a vnitro, přitakal. Uvedl také, že jeho ambice vést ministerstvo vnitra nijak tajná není.

Piráti a Starostové se v neděli podle Rakušana také dohodli, že ve Sněmovně budou mít dva kluby. „Vychází to také z naší koaliční smlouvy,“ konstatoval s tím, že počet mandátů Pirátů k tomu stačí.

Získali pouze čtyři, a to kvůli tomu, že voliči na společných kandidátkách upřednostňovali kandidáty STAN. „Samozřejmě, že mne to mrzí, ale my jsme byli i v koalici tím terčem premiéra Andreje Babiše i dezinformační scény. Schytali jsme mnoho ran,“ uvedl k tomu v neděli předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Doplnil, že koaliční program Pirátů a STAN má platit pro celé čtyři roky volebního mandátu. „Pamatuje na to, že máme před sebou čtyři roky ve sněmovně, a já doufám, že i ve vládě,“ uvedl.

Pokračujeme za @stancz a @piratskastrana ve společných jednáních. Slíbili jsme to. Tedy se připravujeme a diskutujeme nad tím, jak co nejlépe prosazovat náš program. A to lze jedině společnou vládní účastí.

18:18 – 10. 10. 2021

67 4510

Čekání na Zemana

Pro jednání s prezidentem Milošem Zemanem, který je od neděle hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, dali Piráti a STAN v sobotu mandát pěti stran Fialovi. Jak nyní bude předseda občanských demokratů postupovat, podle Rakušana závisí na něm.

„Původní domluva byla, že on v pondělí pana prezidenta osloví s žádostí o schůzku. Uvidíme, zda se dostaneme k nějakým jasnějším informacím o stavu pana prezidenta, a podle toho přizpůsobíme, zda bude mít v těchto dnech nějaký reálný význam o schůzku žádat, nebo ne,“ konstatoval.

Klub STAN se podle Rakušana poprvé po volbách v novém složení sejde v pátek, do té doby by se měla odehrát koaliční jednání s koalicí Spolu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme