Babiš: Pro kompetenční žalobu na prezidenta nevidím důvodu, chci vyjednávat

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevidí důvod ke kompetenční žalobě kvůli otálení prezidenta Miloše Zemana s výměnou ministra kultury. Řešení celé situace vidí Babiš v jednání. Předseda vlády to řekl ve čtvrtek České televizi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Chci to řešit jednáním. Nevidím důvod podávat žalobu. Je potřeba řešit věci diskusí a výměnou názorů, určitě ne takovým způsobem. Zítra se poradím s panem předsedou Hamáčkem. Uvidíme, jak dopadl,“ řekl premiér Andrej Babiš České televizi.

Česko je na hraně ústavní krize, řekl Hamáček. O výměně ministra kultury bude jednat s Babišem

Číst článek

Do té doby, než se v pátek setká s ministrem vnitra a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, se nechce dál vyjadřovat. Spor u Ústavního soudu kvůli neodvolání nebo nejmenování ministra může vyvolat pouze premiér.

Možnost, že by ČSSD kvůli sporu kolem ministra kultury odešla z vlády, označil Babiš večer v televizi Barrandov za absurdní. Pokud prezident nechce sociálním demokratům vyhovět, hodlá s ním o tom jednat, uvedl premiér.

Ultimáta nejsou namístě, řekl a dodal, že je Zeman nemá rád. Předčasné volby podle Babiše lidé nechtějí.

K variantě, že by ve vládě zůstal ministr kultury Antonín Staněk a ministr zemědělství Miroslav Toman (oba ČSSD) a za ostatní členy sociální demokracie byl kabinet doplněn třemi jinými ministry, uvedl: To by byl konec koalice, to si neumím představit.“ 

VIDEO: Nikdy jsem nepřistoupil na jediné ultimátum, řekl prezident Zeman k výměně ministra kultury

Číst článek

Ve vládě za sociální demokracii je kromě Staňka a Tomana také Jan Hamáček, který je ministrem vnitra, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Hamáček už ve středu zdůraznil, že situaci ohledně odvolání ministra kultury Antonína Staňka a jmenování Michala Šmardy (oba ČSSD) chce mít vyřešenou do neděle.

„Jasně jsem řekl, že termínem ze strany sociální demokracie je 30. 6. Takže bych chtěl mít tu situaci vyřešenou do 30. 6.,“ sdělil ve čtvrtek Hamáček.

A dodal, že Zeman kategoricky nevyloučil jmenování Šmardy ministrem kultury, jak navrhuje ČSSD. Pokud se tak nestane, svolá sociální demokracie mimořádné jednání předsednictva, které rozhodne o dalším postupu, dodal ve středu šéf strany.

Spor o ministra kultury

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD předal premiéru Andreji Babišovi 20. května svou demisi. Prezident Miloš Zeman ji ale odmítl a předsedovi vlády doporučil, aby s koncem Staňka počkal na prověřování jím podaných trestních oznámení.

Zeman: Po odchodu ČSSD z vlády by vznikla nová většina, už ale bez sociální demokracie

Číst článek

Premiér Babiš pak 31. května oficiálně odeslal návrh na výměnu ministra kultury na Hrad.

ČSSD už také na ministra kultury navrhla ze svých řad Michala Šmardu. Zeman ale dál s výměnou na postu ministra kultury otálí.

Ústava opravdu nestanoví žádnou lhůtu, kdy by měl prezident na návrh premiéra odvolat ministra z vlády. Ústavní právníci Jan Kysela a Jan Wintr před časem uvedli, že prezident by měl podle výkladu Ústavy odvolat ministra na návrh předsedy vlády bez zbytečného odkladu.

Kompetenční spor premiéra s prezidentem řešil Ústavní soud už před 17 lety. Jeho aktérem byl také Zeman, tehdy na opačném postu předsedy vlády. Odmítl tehdy podepsat jmenování Zdeňka Tůmy generálním guvernérem České národní banky.

Ústavní soud dal tehdy za pravdu prezidentovi Václavu Havlovi, který i přes Zemanův nesouhlas uvedl Tůmu do funkce. K rozhodnutí ústavní soudci potřebovali dva měsíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme