Bez ministerstva zemědělství lidovci do vlády nejspíš nepůjdou, míní komentátor ČRo

Jelikož majetkové vyrovnání s církvemi řeší zvláštní komise, nedostalo se na pořad jednání o vládní koalici. Nepřímo do něj ale možná zasáhlo. Ve sporu o ministerstvo zemědělství, což je resort, kterého se vracení církevního majetku do značné míry týká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komentátor Petr Nováček v Hovorech z Lán | Foto: Khalil Baalbaki

O tohle křeslo ministra zemědělství mají tedy alespoň podle ekonomického experta ČSSD, Jana Mládka zájem sociální demokraté. Zásadní je ovšem i pro lidovce.

Včera se tři strany možné příští koalice na rozdělení resortů neshodly, a neshodli se zejména předsedové KDU-ČSL a hnutí ANO.

Hnutí ANO důrazně trvá na tom, že lidovci nesmějí dostat ministerstvo zemědělství. O důvodech je možné spekulovat. „Jeden, který existuje v lidové straně, je takový, že jsou to zájmy částečně zištné,“ vysvětluje komentátor Petr Nováček a konkretizuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Petr Nováček hodnotí vývoj koaličního jednání

„Pan Babiš údajně investoval značné prostředky do lesního hospodářství, lépe řečeno do těžby a zpracování dřeva. A nejspíš není přesvědčen, že kdyby ministerstvo zemědělství vedli lidovci, tak že by to pro něj bylo výhodné.“

Lobby existuje ale z více stran. ČSSD se zase domnívá, že ministerstvo zemědělství by měli řídit oni proto, že je nadřízeno Státnímu pozemkovému úřadu, který má poslední slovo při rozhodování o majetkovém vyrovnání.

Spor o post ministra zemědělství byl vcelku vážný. „Mezi kompetentními lidmi v KDU-ČSL sílí velmi prudce názor, že pokud ministerstvo zemědělství ta strana nedostane, tak nevstoupí do vládní koalice,“ říká Patr Nováček a pokračuje:

Jednání ČSSD, ANO a církví zatím změnu v restitucích nepřineslo

Číst článek

„Ba dokonce jsem slyšel i úvahu na téma, že pokud by se za těchto okolností KDU-ČSL ocitla v opozici, tak je otázka, zda-li by při hlasování o důvěře – možná menšinové – vládě pana Sobotky zvedla pro tuto vládu ruku.“

Tyto důrazné hrozby nelze podle Petra Nováčka brát na lehkou váhu.

Hnutí ANO se bude podle místopředsedy Martina Stropnického o dalším postupu radit s lídrem hnutí Andrejem Babišem už zítra.

Po včerejší schůzce vyjednavačů se ukázalo, že spory jsou i o resorty zdravotnictví a dopravy. Hnutí ANO má kromě klíčového resortu financí zájem i o křeslo ministra spravedlnosti a pro místní rozvoj.

Petr Nováček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme