Bradáčová pokárala žalobce z kauzy Čapí hnízdo: Nepostupoval dostatečně důrazně a efektivně

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dohlížející na vyšetřování kauzy Čapí hnízdo nepostupoval v kauze dostatečně důrazně a zcela efektivně. Uvedla to vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Kontrolu vyšetřování kauzy premiéra Andreje Babiše (hnutí ANO) v říjnu nařídilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Praha (Aktualizováno: 15:43 19. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | Foto: Tomáš Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Vrchní státní zastupitelství v Praze i vedení Městského státního zastupitelství v Praze se shodly na závěru, že dozorový státní zástupce nepostupoval při výkonu dozorových oprávnění a povinností k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a zcela efektivně,“ uvedla Bradáčová na webových stránkách Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Úřad Bradáčové nařídil kontrolu vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Zvažuje, že práci podřízených prověří sám

Číst článek

Státní zástupce Šaroch nyní musí postupovat rychleji. „Na základě těchto zjištění bylo přijato opatření směřující k tomu, aby dozorový státní zástupce byl aktivnější a zajistil tak úplné a rychlé ukončení vyšetřování,“ dodala vrchní státní zástupkyně.

Postup Vrchního státního zastupitelství v Praze potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. „Dozorový státní zástupce byl vedením o skutečnostech zjištěných v rámci vnitřního dohledu vyrozuměn a byla mu uložena pravidelná povinnost podávat zprávy o stavu řízení. Vyšetřování netrpí žádnými vadami, které by jej do budoucna zatěžovaly nebo průběh vyšetřování zpochybňovaly,“ sdělil. 

Vnitřní dohled

Server iROZHLAS.cz informoval, že vrchní státní zastupitelství v případu iniciovalo takzvaný vnitřní dohled ještě před vypuknutím aféry kolem možného zavlečení Babišova syna na Krym. Zároveň zvažuje, že vyšetřování zkontroluje samo.

Informace se úřad vedený Bradáčovou rozhodl zveřejnit „s ohledem na zřejmý významný veřejný zájem.“

Městské zastupitelství prodloužilo termín pro vyšetřování kauzy Čapí hnízdo do konce letošního roku, připustilo ale, že ani to zřejmě nebude stačit. „S ohledem na nadále probíhající procesní úkony přichází prodloužení vyšetřování v úvahu a policejní orgán i státní zástupce musí tuto skutečnost zvažovat jako reálnou,“ upřesnil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Cesta na Krym

Kriminalisté Babiše a jeho blízké se spolupracovníky stíhají kvůli údajnému padesátimilionovému dotačnímu podvodu více než rok. Dosud se jim nepodařilo vyslechnout obviněného premiérova syna Andreje Babiše mladšího, který pobývá v zahraničí. Navíc tvrdí, že byl odvezen na Krym, protože jeho „otec potřeboval, aby zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo“.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch a policista Pavel Nevtípil (vlevo) v Poslanecké sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Loňská kontrola

Úřad vedený Lenkou Bradáčovou se průběhem kauzy Čapí hnízdo zabýval v rámci dohledu už loni. Tehdy vrchní státní zástupkyně označila délku vyšetřování za „jen hraničně akceptovatelnou“, za práci podřízeného městského zastupitelství se ale postavila.

Bradáčová konstatovala, že práci vyšetřovatelů komplikuje „procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů“.   

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme