Branný výbor ve sněmovně o skupině Mlýn

Zvláštním policejním týmem Stanislava Grosse s názvem Mlýn se bude odpoledne zabývat výbor pro obranu a bezpečnost. Informace, které pronikly minulý týden do médií, jsou podle ODS natolik zajímavé, že by se tím měl výbor zabývat. Pokud by byla pravda, že existoval policejní tým přímo podřízený ministrovi vnitra, pak by prý šlo o kolizi se zákonem a bylo by to nelegální. Skupina měla shromažďovat informace pro Stanislava Grosse v době, kdy byl ministrem vnitra. Měla například sledovat lidi spojené s případem Vladimíra Železného a televizí Nova a podle nových informací i některé hejtmany včetně středočeského Petra Bendla. Dnešního jednání sněmovního výboru o kauze Mlýn se mají zúčastnit i současný ministr vnitra František Bublan a policejní prezident Jiří Kolář. Opoziční ODS k tomu požaduje zřídit parlamentní vyšetřovací komisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Alexandra Mlejnková

"Navrhnu, abychom jednání výboru rozšířili o informaci současného ministra vnitra a policejního prezidenta o existenci či neexistenci policejního týmu Mlýn a doufám, že mne místopředsedové a posléze celý výbor vyhoví a posléze bude zařazen na jednání výboru. Předpokládáme buď už dnes nebo ve čtvrtek příští týden."

Proč tým existoval a čeho dosáhl, chce vědět také místopředseda výboru sociální demokrat Miloš Titz. Zároveň si myslí, že bude muset Stanislav Gross vysvětlit existenci týmu Mlýn na půdě sociální demokracie i ve výboru. "Ono je zapotřebí vždycky brát římské právo slyšet obě strany. Rád bych slyšel premiéra, co založením a přímou podřízeností pracovní skupiny Mlýn sobě se tím sledovalo, čeho se dosáhlo."

Podle internetového serveru Novinky.cz měli jeho členové údajně pracovat i na ekonomických kauzách souvisejících s krajskými samosprávami. V jejich hledáčku se tak měli ocitnout středočeský hejtman Petr Bendl v souvislosti s transformací příbramské nemocnice, dále hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel kvůli podezření z korupce ruskou mafií a šéf Olomouckého kraje Ivan Kosatík. Vrchní státní zastupitelství prošetřování hejtmanů nevyloučilo. Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová momentálně čeká na seznam státních zástupců, kteří v policejním týmu Mlýn působili. Od ministra vnitra ho má dostat do konce tohoto týdne.

Poslanci opoziční ODS se navíc domnívají, že by se kauzou měla zabývat na páteční schůzi celá sněmovna. Rozšíření jejího programu o tento bod připouští i šéf branného výboru Jan Vidím. "Nemůžu to vyloučit. Pokud ta schůze bude svolána standardním mechanismem, rozhodnutím předsedy poslanecké sněmovny, pak se může měnit program a je možné, že takový bod navrhneme, ale bude se to odvíjet od projednání ve výboru pro obranu a bezpečnost."

Markéta Kaclová, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme