Protivládní protesty v Chile mají už osm obětí. Nepomohl ani slib prezidenta, že jízdné nezdraží

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno a přes sedm set lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na pondělí kromě metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Santiago de Chile Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno | Foto: Jose Luis Saavedra | Zdroj: Reuters

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra.

Chilský prezident zrušil zvýšení cen jízdného. Při nepokojích v hlavním městě zemřeli tři lidé

Číst článek

Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic tamního metra, které denně obvykle přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagónu metra zcela shořelo, stejně jako dvacítka autobusů.

Také oběti nepokojů zemřely v důsledku požárů, všechny v metropolitní oblasti Santiaga. Dvě mrtvé ženy nalezli záchranáři po požáru v supermarketu na jižním předměstí, muž peruánské národnosti přišel o život při požáru supermarketu v centru města. Pět obětí našli hasiči v neděli v textilní továrně na okraji Santiaga, podle místních médií i v této továrně svědci před požárem hlásili rabování.

Protivládní protesty pokračují i poté, co prezident Sebastián Piňera v sobotu večer oznámil, že zdražení jízdného ruší. Zdražení v neděli zrušila dolní komora parlamentu, v pondělí má o tom hlasovat Senát.

Deváté nejdražší jízdné

Ceny jízdného ale byly jen poslední kapkou v poháru nespokojenosti Chilanů, kteří se už dlouho potýkají s rostoucími životními náklady. Chile je sice jednou nejbohatších zemí Latinské Ameriky, panují tam ale výrazné rozdíly mezi sociálně slabými a bohatými vrstvami obyvatel.

V Santiagu de Chile protestují kvůli zdražení jízdenek na metro. Prezident vyhlásil výjimečný stav

Číst článek

Veřejná doprava v Chile je jednou z nejdražších v poměru k průměrnému příjmu - v tabulce 56 zemí z nedávné studie citované v neděli serverem BBC Mundo se umístilo Chile jako devátá nejdražší země co do výše jízdného v poměru k průměrnému příjmu. Podle BBC může některé rodiny stát doprava až 30 procent jejich příjmů, zatímco lidé s nejvyššími příjmy na dopravu vydají jen asi dvě procenta.

Kritiku si o víkendu vysloužil prezident Piňera i za to, že v pátek večeřel v drahé restauraci, kde slavil narozeniny svého vnuka, zatímco demonstranti v ulicích zapalovali stanice metra, uvedl BBC Mundo.

Piňera, který se nejvyššího úřadu ujal loni v březnu, nesplnil podle analytiků očekávání Chilanů ve svém druhém volebním období. Když byl poprvé prezidentem v letech 2010 až 2014, podařilo se mu snížit nezaměstnanost a zlepšit ekonomiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme