Delegace do Číny se rozpadá. Faltýnek doporučil poslancům ANO, aby nejeli

Neoficiální delegace devíti poslanců měla vyrazit koncem srpna do Číny. Cestu by platil Peking. Sněmovna ale výpravu nepodpořila a delegace se nyní pomalu rozpadá. Do Číny nechtějí jet zákonodárci ODS. A předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek doporučil členům hnutí, aby do Číny s delegací také necestovali.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura | Foto: Filip Jandourek, Český rozhlas/David W Cerny, Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslanci ODS do Číny nepojedou, potvrdil pro iROZHLAS.cz předseda jejich klubu Zbyněk Stanjura. Za občanské demokraty měli odcestovat Jiří Ventruba a Pavel Žáček.

Z delegace do Číny zbyli tři poslanci. Je to nedůstojné, cesta se zřejmě neuskuteční, řekl Birke

Číst článek

„Nejedu, není to oficiální cesta Poslanecké sněmovny, ale cesta na přímé pozvání čínské strany,“ vysvětlil Žáček. „My jako dva členové ODS jsme odmítli, protože je to placené čínskou vládou,“ dodal.

Do Číny měli jet za ANO mimo jiné poslanci Stanislav Berkovec, Petr Sadovský a Michal Ratiborský. Vypadá to ale, že ani oni nikam neodcestují.

„Tuto cestu neschválil organizační výbor sněmovny, takže předpokládám, že ne,“ uvedl pro iROZHLAS.cz předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, který všechny požádal, aby do Číny nejeli.

„V našem poslaneckém klubu jsme se domluvili, že v této situaci by nebylo politicky korektní na tu cestu jet, takže já na ni nepojedu,“ potvrdil Berkovec. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odmítl pak reagovat na otázky redakce Sadovský.

Do Číny měla původně jet také Karla Maříková z SPD. „Nepojedu, protože pak hned odlétám s výborem pro životní prostředí do Gruzie, což je pro mě prioritní,“ vysvětlila pro iROZHLAS.cz.

A zatím to nevypadá, že by za ni hnutí mělo náhradu. „Pokud vím, tak ne,“ odpověděl předseda poslaneckého klubu Radim Fiala redakci na otázku, zda někdo z SPD bude součástí neoficiální delegace.

Birke: Proč bych nejel?

Do Číny se s neoficiální delegací naopak chystá místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Birke, který neoficiální delegaci povede. „Samozřejmě že pojedu. Proč bych nejel?“ poznamenal Birke, který je nyní na soukromé dovolené právě v Číně.

Komunističtí poslanci do Číny pojedou, je to na osobní pozvání, vysvětluje šéf strany Filip

Číst článek

Že cestu bude platit Peking, mu prý nevadí, stejně jako kritika od Miroslavy Němcové z ODS a Jana Farského ze STAN.

„Je to na pozvání cizí strany. Proč by mi to mělo vadit? Jenom proto, že se paní Němcová nebo pan Farský ohrazují? Na to mají nárok,“ uzavřel.

Problém ve financování cesty nevidí ani šéf KSČM Vojtěch Filip nebo komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

„Jde o prohlubování vztahů mezi dvěma státy na úrovni sněmovny. To, že má opozice problém s Čínou, je jejich problém a jen to svědčí o inteligenci některých kolegů. Kdybychom letěli do Kanady či USA, asi by to vypadalo jinak,“ řekl Ondráček pro Hospodářské noviny, které na cestu do Pekingu upozornily.

Anna Jadrná, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme