ČSSD požaduje urychlenou rezignaci premiéra a konec současné vlády
Rozsáhlá policejní kauza ochromila jednání poslanců. Začátek přerušené schůze sněmovny byl předběžně stanoven na 11.30 hodin. Poslanci ale sledovali tiskovou konferenci šéfa olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvana. Od rána jednaly poslanecké kluby a vlastní schůze začala až v poledne.
Ve sněmovně panovalo napjaté očekávání, s čím vystoupí premiér Nečas před poslance. Od devíti hodin jednal poslanecký klub ODS. Jeho členové byli při příchodu do sněmovny k médiím rezervovaní.
Na svém jednání, na kterém byli přítomní i senátoři za ODS, uzavřeli reprezentanti strany usnesení, jehož jedním bodem je, že svého premiéra podpoří.
Dnešní situaci v poslanecké sněmovně shrnula krátce po poledni Věra Masopustová
Poslanecký klub ČSSD vydal své prohlášení, ve kterém očekává urychlenou rezignaci premiéra Petra Nečase i celé vlády. Pokud se tak nestane, vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Už dnes začne jednat s ostatními politickými stranami o podpoře 101 hlasů, kterou tento akt vyžaduje.
Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana bude záležet na tom, jak se zachovají nezařazení poslanci a jak zváží další únosnost fungování vlády pod vedením Petra Nečas i koaliční partneři, především TOP 09.
ODS za svým předsedou stojí. „Podle mě je to ale svým způsobem prohraný boj a bude to spíše hořký konec,“ domnívá se Petr Hartman a dodává: „Pozice premiéra je dále neudržitelná. A pokud si to neuvědomí premiér, tak možná v pudu sebezáchovy by si to měli uvědomit buď občanští demokraté, nebo alespoň představitelé TOP 09.“
Ve Sněmovně vystoupil premiér Nečas. Výzvy k odstoupení nevyslyším, řekl
Číst článek
Poslanci se zahájením schůze vyčkávali, až bude ukončena tisková konference šéfa olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvana. Jednat začali až po poledni. V jejím začátku vystoupil premiér Petr Nečas a řekl, že výzvy k ostoupení nevyslyší.
Situaci hodnotí v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu i komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman
Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je Nečasovo rozhodnutí nerezignovat ránou důvěryhodnosti české politiky.
„Nikdo z nás – a teď mluvím za sociální demokracii – nemá radost z toho, co se stalo. Protože takové skandály poškozují Českou republiku, takové skandály diskreditují ústavní instituce a takové skandály oslabují demokracii v naší zemi,“ tvrdí Bohuslav Sobotka.
Do politické krize, kterou kauza vyvolala, vstupuje i prezident Miloš Zeman. Na dnešek si naplánoval sérii schůzek s politiky a dalšími lidmi.
Na Hrad dorazil prezident už v dopoledních hodinách. Jako první by měl na schůzku hned po poledni dorazit policejní prezident Martin Červíček. Je pravděpovdobné, že pak prezident vyslechne nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a ministra spravedlnosti Pavla Blažka. V půl třetí odpoledne by měl na schůzku dorazit předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Na Hrad dorazí i premiér Petr Nečas.
Prezident se k situaci vyjádří až podle výsledku schůzek.
Zahraniční noviny píší o největší korupční aféře v dějinách Česka a očekávají pád vlády
Číst článek
Mezi obviněnými je i bývalý poslanec ODS Petr Tluchoř, kterého státní zástupce viní z korupce. Potvrdil to jeho advokát Marek Nespala. Podle policie dostal exposlanec nabídku výhod za to, že se vzdá mandátu. Nespala řekl, že jeho klient žádnou nabídku nepřijal.
Podle advokáta Tomáše Sokola viní policie také bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandu a dalšího zpravodajce ze sledování premiérovy ženy, které si údajně objednala šéfka kabinetu Petra Nečase Jana Nagyová.
Páleníkův advokát Sokol řekl, že policisté bývalého šéfa Vojenského zpravodajství obvinili ze zneužití pravomoci úřední osoby. Za to mu hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti.