Přímá volba předsedy, permanentní sjezd. Zimola, Hašek a další založili platformu Zachraňme ČSSD

Kritici současného vedení ČSSD založili platformu, která má podle nich zastavit propad strany. Žádají přímou volbu předsedy ČSSD a to, aby členové strany přímo rozhodli o případném vstupu do vlády. Podle bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly platforma vlastní kandidáty do vedení ČSSD nemá. Bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek vlastní kandidaturu přímo vyloučil.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kritici současného vedení ČSSD založili platformu Zachraňme ČSSD, Na snímku zleva jsou bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, poslanec Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna, poslanec za ČSSD Karel Šplíchal a bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Kritici současného vedení ČSSD založili platformu Zachraňme ČSSD, Na snímku zleva jsou bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, poslanec Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna, poslanec za ČSSD Karel Šplíchal a bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Za vznikem platformy pojmenované Zachraňme ČSSD stojí vedle Zimoly a Haška také například bývalý senátor Zdeněk Škromach, poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna nebo hejtman Vysočiny a poslanec Jiří Běhounek. Platforma, kterou v pátek v Praze představili, by měla podle nich být neformálním diskusním fórem, které umožní debatu o budoucnosti strany a o jejích hodnotách.

Zeman: Ve druhém kole hlasování o důvěře by Babišovu vládu mohly podpořit ČSSD a KSČM

Číst článek

Platforma chce změnit formát únorového mimořádného sjezdu ČSSD. Zimola uvedl, že by se sjezd neměl formálně ukončit, takže by jeho delegáti mohli pokračovat v diskusích i po odjezdu z Hradce Králové. Zimola to označil za „permanentní sjezd", který by fungoval až do řádného sjezdu strany a změnil by stanovy ČSSD tak, aby předsedu volili přímo členové.

„Tohle není ohlášení žádného frontálního útoku do vedení sociální demokracie. My oznamujeme vznik neformální diskusní platformy a zveme každého, kdo se bude chtít vyjádřit. Nehovoříme o funkcích nebo prebendách," řekl Zimola.

Politická zodpovědnost

Připustil, že na okresních konferencích v Jihočeském kraji zazněly návrhy na to, aby kandidoval na místopředsedu nebo do širšího vedení ČSSD, sám se ale zatím nerozhodl, zda kandidovat bude. Důvodem je neuzavřené policejní vyšetřování jeho rekreačního domu na Lipně, kvůli kterému loni odešel z pozice hejtmana.

ČSSD bude hledat nového místopředsedu. Birke nebude funkci již obhajovat

Číst článek

Hašek naproti tomu vlastní kandidaturu do vedení ČSSD vyloučil. „Já nebudu kandidovat do žádné stranické funkce. Ale není mi jedno, co se bude se sociální demokracií dít," řekl o své motivaci, proč se připojil k platformě.

Platforma také žádá, aby současné vedení strany vyvodilo politickou zodpovědnost za neúspěch v loňských parlamentních volbách. Chtějí rovněž, aby rozhodování o podpoře vlády nebylo jen na poslaneckém klubu ČSSD, ale rozhodlo se podle vůle celé členské základny.

Setkání v Táboře

Hašek v této souvislosti nechtěl předjímat, jaké by rozhodnutí mělo být, bude podle něj záležet na výsledku vyjednávání s hnutím ANO. Dosavadní jednání o vládě ze strany ANO ale Hašek kritizoval.

ČSSD kritizuje, jak ANO vede jednání, Babišovu vládu nepodpoří

Číst článek

Organizátoři platformy rovněž svolali na 20. ledna setkání svých stoupenců do Tábora, kde chtějí vést debatu o dalším směřování ČSSD.

Hašek a Foldyna přitom mluvili o tom, že by se ČSSD měla vrátit k myšlenkám, které dříve prosazovala. Zmínili především zdanění církevních restitucí, posílení daňové progrese a zavedení sektorových daní, podporu bydlení nebo větší rozšíření referend.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme