Desítky protivládních demonstrantů přenocovaly před Úřadem vlády. Policie nemusela zasahovat

Po nedělní demonstraci na Václavském náměstí přenocovalo několik desítek lidí před Úřadem vlády. Ke Strakově akademii se protestující v neděli přesunuli z Václavského náměstí, kde se konala demonstrace, kterou organizoval Jindřich Rajchl z neparlamentní strany PRO (Právo Respekt Odbornost). Mluvčí pražské policie Jan Daněk pro iROZHLAS.cz řekl, že policisté nemuseli v noci na místě řešit žádné problémy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě v neděli večer zůstalo několik stovek lidí. Přes noc vydržely desítky z nich. Ti si na noc přinesli skládací židle a spací pytle. Rajchl v březnu mluvil o tom, že by měla nedělní demonstrace přejít v blokádu vládních budov, minulý týden ale řekl, že chce kolem sídla Úřadu vlády vytvořit lidský řetěz. Avizovaný řetěz ale nakonec nevznikl. 

Tisíce lidí zaplnily Václavské náměstí, pak zamířily ke Strakově akademii. Někteří před ní plánují přespat

Číst článek

Na akci v neděli dohlíželo zhruba 200 policistů a 30 příslušníků antikonfliktního týmu, jejich hlavním cílem bylo předcházet případným střetům, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podle něj policisté zhruba hodinu po zahájení akce předvedli jednoho muže, který po demonstrantech hodil plechovku.

Demonstranti s českými vlajkami a protivládními transparenty v neděli zaplnili Václavské náměstí v podobné míře jako při březnovém protestu, který rovněž svolala neparlamentní strana PRO. Náměstí bylo hustě zaplněné po Opletalovu ulici, v jeho střední části byli lidé po Jindřišskou. Policie nechtěla počet protestujících odhadovat. 

Organizátor demonstrace Rajchl řekl, že účastníci požadují konec současné vlády. Uvedl také, že nechtějí z budovy Národního muzea sundat ukrajinskou vlajku. O to se totiž pokusila část demonstrantů v březnu, policie jim ve vniknutí do muzea zabránila. Rajchl v neděli obvinil policisty, že březnový střet vyprovokovali. Na rozdíl od března byla ale akce bez konfliktů. 

Marie Starostová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme