Děti ze zaplavených míst čeká očkování proti žloutence

Tříleté až pětileté děti ze zaplavených oblastí budou mimořádně očkovány proti virové hepatitidě A. Rozhodla o tom ministryně zdravotnictví Marie Součková. Očkování proti žloutence se tak podrobí asi 40 tisíc dětí narozených v letech 1997, 1998 a 1999, které mají trvalý pobyt v těchto oblastech. Ústřední krizový štáb dnes lidi důrazně varoval před koupáním v nedávno rozvodněných řekách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Jan Rosenauer

Očkování začne 4. září a provedou ho praktičtí dětští lékaři. "Děti budou očkovány kompletně, to znamená dvěma dávkami a u těchto dětí tak bude navozena dlouhodobá, minimálně 15letá imunita proti onemocnění virovou hepatitidou typu A," řekl Radiožurnálu hlavní hygienik Michael Vít.

O očkování dětí, které nemají trvalé bydliště v zaplavených obcích a městských částech, ale byly tam v době povodní na rekreaci či na návštěvě, rozhodne příslušný praktický dětský lékař.

Česká republika už nepotřebuje ze zahraničí očkovací vakcíny ani dezinfekci. Krajské úřady teď požadují po vládě, aby nakoupila víc než 1300 vysoušečů. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse bude nákup této techniky stát okolo 48 milionů korun. Množství vysoušečů nám také nabízí zahraniční státy. Velká poptávka je stále také po čistících prostředcích. "Ne že by čistících prostředků byl nedostatek, ale jelikož poptávka po nich bude v těch postižených územích poměrně dlouhodobá, tak si myslíme, že ve své podstatě co sem dorazí, tak najde odbyt."

V řekách, které prodělaly záplavy, výrazně stouply hladiny biologického znečištění. Ústřední krizový štáb proto varuje lidi, aby se v postižených vodách nekoupali. Jak uvedl ministr Gross, poslední měření ukázala až několikanásobně překročení únosných limitů. "Je opravdu velmi důležité, aby si lidé uvědomili, že Vltava, Labe, přehrady na vltavské kaskádě zdaleka nejsou ve stavu, kdy koupání v nich je bezpečné."

Hygienici ale zatím žádné výraznější problémy nezaznamenali. I když se báli žloutenky, protože velká voda za sebou zanechala kontaminované bahno, nikde se zatím nevyskytla kožní onemocnění nebo epidemie.

Více než 200 miliónů korun se už sešlo na třech největších povodňových kontech. Nejvíce peněz je na účtu společnosti Člověk v tísni - téměř 119 miliónů. Na vládním kontě je více než 66 miliónu a Česká katolická charita zatím shromáždila 25 miliónů korun.

Jaroslav Hausdor, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme