Počet obětí dopravních nehod stále roste, policie spustila rozsáhlé kontroly už před prázdninami

Týden před koncem školního roku spustila policie na dálnicích a nejvytíženějších silnicích rozsáhlou kontrolní akci. K dispozici má novou techniku – ruční laserové radary nebo devatenáct neoznačených aut pro skrytý dohled. Policisté upozorňují, že léto patří mezi nejrizikovější období z celého roku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Akce začíná o týden dříve než v předchozích letech. Na silnicích totiž od ledna do května zemřelo o 27 lidí více než ve stejném období loni. O prázdninách provoz ještě více zhoustne, protože lidé odjíždějí na dovolené.

Kolem českých silnic je asi 30 tisíc zbytečných dopravních značek. Odstranit je mohou jen správci

Číst článek

„Díky dobrému počasí se na silnicích více objevují účastníci silničního provozu, kteří se při špatném nevyskytují, tzn. motorkáři, cyklisté a chodci,“ řekl Radiožurnálu ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Kontroly jsou naplánované na celé dva prázdninové měsíce. Podle Lercha je ale akce především preventivní, dopravní policie chce hlavně zklidnit provoz.

„Teplé a slunné počasí, které je bezpochyby vnímáno velmi pozitivně, se bohužel na našich silnicích projevuje negativně. Má výrazný vliv na únavu či pozornost řidiče. A tou nejtragičtější příčinou všech nehod je právě nepozornost,“ dodává.

Letošní situaci navíc může zkomplikovat prodloužený červencový víkend. Během něj se do Česka v rámci oslav 115 let legendární značky Harley & Davidson sjede zhruba 60 tisíc motorkářů.

Jakub Švejkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme