Drábová: Zavírání jaderných elektráren v Evropě je předčasné

V japonské jaderné elektrárně Fukušima 1, se stále přehřívají reaktory. K zchlazení jednoho z nich nasadili Japonci i vojenské vrtulníky, které na něj vylévají tuny vody. Vedení japonské elektrárny dnes oznámilo, že by mohlo v areálu snad ještě dnes obnovit přívod elektrické energie. Situace v japonské jaderné elektrárně má dozvuky i v Evropě. Například Německo se rozhodlo, že dočasně odstaví sedm svých jaderných elektráren. Ke kontrolám přistoupily i další státy. Mnohé zvažují přehodnocení svého postoje k jádru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Drábová

Dana Drábová | Foto: Khalil Baalbaki

„Nemohu soudit, jaké všechny důvody k tomu vedly, přesto to považuji za poněkud předčasné. Situace v Evropě se nezměnila, takováto extrémní událost nám v centrální Evropě nehrozí. Jestliže byly reaktory bezpečné předtím, tak jsou stejně bezpečné i teď. Takhle extrémní zemětřesení kombinované s dalšími externími vlivy prostě u nás nehrozí,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jaderné energetice ve stínu událostí v Japonsku mluvila na Radiožurnálu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

V Německu i ve Francii, která se podle slov svého prezidenta jaderné energie vzdát nehodlá, se podle Drábové jedná o politická rozhodnutí:

„Jadernou energetiku neodpářete od politiky, ta do toho bude vždy vstupovat. Rozdíl mezi Francií a Německem vidím i v odlišném pragmatickém přístupu. Ve Francii prakticky každá žárovka svítí díky jaderné energii, což k pragmatismu nutí. V Německu vidím pragmatismus v nutnosti oslovit voliče před blížícími se volbami.“

Z Japonska přicházejí zprávy o tom, že ne všichni Japonci věří tomu, co jim vláda a vedení elektrárenské společnosti říká.

„Já pro to mám pochopení, protože pro Japonsko je jaderná energie velmi citlivou záležitostí. Oni se setkali s tou její nejhorší odvrácenou tváří Hirošimě a Nagasaki. Oni nikdy nebyli z jaderné energie nadšeni, ale pragmaticky ji strpěli. Proto musíme chápat to, že ve chvíli, kdy dojde k takové situaci, plně se projeví jejich obavy,“ dodává Dana Drábová.

Jakub Šídlo, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme