Jurečka představil penzijní reformu. Důchodový věk se bude zvyšovat kvůli delší době dožití

Důchodový věk v Česku by se měl zvyšovat nad 65 let podle doby dožití. Stanovit se má minimální penze ve výši pětin průměrné mzdy. Výpočet důchodů by se měl postupně snížit. Za dobu péče o děti a blízké by se měl při stanovení penze započítávat příjem ve výši průměrné mzdy. Opatření má nahradit v nových důchodech výchovné, které by zůstalo jen na třetí a další dítě. Změny představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Podle ministra má reforma zajistit, aby důchody byly i v budoucnu důstojné a udržitelné | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh novely jeho ministerstvo pošle ve čtvrtek do legislativního procesu, předloží ji k připomínkám. Úprava předčasných důchodů pro náročné profese by se měla doplnit dodatečně. Podle ministra má reforma zajistit, aby důchody byly i v budoucnu důstojné a udržitelné. Návrh obsahuje celkem 12 opatření. 

Třetina výdajů států jde na důchody | Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

„Šest opatření má pozitivní dopad na důchodový systém (snížení výdajů). Dalších šest znamená vyšší nárok (zvýšení výdajů), jsme ale přesvědčeni, že je to nutné,“ řekl ministr.

Stále se můžeme připravit na nástup Husákových dětí do důchodu. Moc času už ale není, varuje odborník

Číst článek

Výdaje na důchody prudce rostou. V příštím roce by měly tvořit téměř třetinu všech výdajů státu. Na penzích by se mělo vyplatit přes 700 miliard korun, vybere se na ně ale asi kolem 660 miliard korun. Letos za první tři čtvrtletí deficit přesáhl 58 miliard korun. Podle ekonomů a expertů je beze změn systém neudržitelný.

O navrhovaných změnách je Jurečka připraven jednat s opozicí či odboráři. Opoziční politici i odboroví předáci záměry dosud kritizovali. „Vždy budu chtít od těch, kteří kritizují, slyšet a budu se ptát, jaký mají návrh. Není řešení říkat: my to odmítáme. Musejí říct, jak by to řešili oni,“ podotkl šéf resortu práce.

Kolik lidí bude pracovat na jednoho důchodce | Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Po připomínkách by měla důchodovou novelu dostat podle ministra na přelomu roku vláda. Projednávání ve Sněmovně by pak mohlo skončit do konce července. Poté se začnou reformou zabývat senátoři a po nich by měl zákon k podpisu dostat prezident. Změny by měly začít platit postupně od roku 2025.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme