‚Je to šok, ztratím před olympiádou pocit stability.' Sportovci apelovali na Metnara kvůli konci šéfa Dukly

  • Na ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) se obrátili někteří přední sportovci Dukly. Vadí jim, že by měl v čele armádního sportovního klubu skončit jeho dlouholetý ředitel Jaroslav Priščák.
  • Příští týden mu vyprší služební poměr a měl by jít do důchodu. Proti odchodu se ohradila například oštěpařka Barbora Špotáková, moderní pětibojař David Svoboda nebo cyklista Jaroslav Kulhavý.
  • Požadují, aby Priščák zůstal ve funkci alespoň do letošní olympiády v Tokiu. Metnar jim podle zjištění serveru iROZHLAS.cz nakonec vyhoví.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za končícího šéfa Dukly Jaroslava Priščáka se postavila také oštěpařka Barbora Špotáková | Foto: CPA | Zdroj: Profimedia

„Když jsem se dozvěděla o ukončení jeho působení ve vedení Armádního sportovního centra Dukla letos v únoru, pouhých pár měsíců před olympijskými hrami, byla jsem v šoku. Myslím, že nejenom já tak ztratím pocit stability, důvěry v naše schopnosti a také v dokončení své mise,“ napsala v dopise pro ministra, který má redakce k dispozici, dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková.

Ministerstvo obrany pozastavilo zakázky na modernizaci tanků a vrtulníků. Výrazně se lišily ceny

Číst článek

Priščák působil v čele Dukly od roku 2001. Kdo by ho měl nahradit, zatím není jasné. Resort plánuje na jeho místo vypsat výběrové řízení. Špotáková proto Metnara vyzvala, aby Priščáka ve funkci zatím ponechal, alespoň tedy do červencové olympiády.

„Je to člověk, na kterého se v současné době spoléhá mnoho sportovců, kteří budou stejně jako já v létě bojovat o medaile,“ pokračovala světová šampionka.

Podobně na šéfa obrany apelovali i další vrcholoví sportovci. Dopis na podporu Priščáka adresoval Metnarovi také David Svoboda, šéftrenér Dukly Bohumír Pokorný nebo cyklista Jaroslav Kulhavý.

„Pro nás jako pro sportovce, kteří reprezentujeme Duklu, ale především Českou republiku, je to velmi nepříjemný krok směrem k přípravě a celkové pohodě před olympijskými hrami,“ uvedl třeba Kulhavý.

Sám Priščák, kterého letos v únoru za službu v armádě ocenil také prezident Miloš Zeman, iniciativu dukelských reprezentantů vítá. „Velmi mě to potěšilo. Byl bych rád, kdybych mohl být ještě u této olympiády. S Duklou a se sportovci je spjatý celý můj život,“ přiblížil pro iROZHLAS.cz.

Jaroslav Priščák stál v čele Dukly téměř 20 let | Zdroj: FB ASC Dukla

Metnarova otočka

Ministerstvo obrany, kde má s resortem spjaté organizace na starosti náměstkyně Kateřina Blažková, původně argumentovalo tím, že jde o specifické služební místo, jehož obsazení se řídí zákonem o vojácích z povolání. Jednoduše řečeno: působení současného ředitele prodloužit nelze. Upozornil na to Pražský deník.

Teď ale Metnar otočil. Na dotaz serveru iROZHLAS.cz uvedl, že Priščák může do léta ve funkci zůstat. „Dukla je dlouhodobě velmi úspěšná a já chci, aby to tak bylo i nadále. Plukovník Priščák dosáhl důchodového věku a podle zákona o vojácích z povolání již nemůže jako voják pokračovat,“ reagoval ministr.

Dukla

Dukla je armádní sportovní centrum, které spadá pod ministerstvo obrany. Za úkol má připravovat sportovce k národní i resortní reprezentaci. Dukla začala fungovat po druhé světové válce. V minulosti za ni běhal třeba Emil Zátopek. Mezi někdejší reprezentanty patří také oštěpař Jan Železný, vícebojař Roman Šebrle nebo běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.  

Přesto nakonec apel českých reprezentantů vyslyšel. „Protože ale chci, aby sportovci v klidu dokončili přípravu na olympijské hry a tam podali co nejlepší výkony, rozhodl jsem se tabulku ředitele Dukly zcivilnit a až do olympiády v Tokiu pověřit řízením nadále pana Priščáka,“ uvedl dále Metnar.

Přiščák by tak mohl Duklu řídit jako civilní zaměstnanec. Metnar doplnil, že po skončení letní olympiády na tento post resort vypíše výběrové řízení.

Apel vrcholových sportovců přišel v době, kdy Metnarův resort čelí kritice také kvůli sporným zakázkám na nákup pasivních radarových systémů a mobilních rušiček komunikace. Jejich cena totiž oproti původně deklarované částce skokově narostla.

Minulý týden kvůli tomu na ministerstvu rezignoval náměstek ministra obrany pro vyzbrojování a akvizice Filip Říha, který měl tendry na starosti. Zakázku na nákup radarového sytému DPET také prověřuje vojenská policie, jak v sobotu upozornil iROZHLAS.cz.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme