Ekologové chtějí v Česku více divoké přírody
Víc divoké přírody by do Česka vrátili ekologové. Hnutí Duha doporučuje, aby tvořila až tři procenta celkové krajiny. V současnosti přitom zabírá desetkrát menší plochu. V místech vyčleněných divočině by lidé nemohli hospodařit, turistům by ale zůstala otevřená. K podobnému modelu se už zavázalo třeba Německo.
„Když bude znásobena plocha, která by v krajině byla vyčleněná divoké přírodě, vznikne několik míst o rozloze řádově tisíců hektarů, kde se nebudou těžit stromy, nebudou tam vznikat velké stavby. Budou se tam ale moci volně pohybovat, stanovat a tábořit turisté. Divoká krajina jim nabídne unikátní zážitek. Turistika bude zároveň velkou ekonomickou příležitostí pro sousední obce,“ vypočítává výhody takového opatření Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha a pokračuje:
O plánu na vyčlenění až tří procent krajiny divoké přírodě mluvili na Radiožurnálu Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc
„Bylo by to ale také velmi důležité pro uchování původní české přírody. Mnohé druhy zvířat potřebují ke svému životu přirozené proměny přírodních ekosystémů. Potřebují také poměrně velké plochy, maličké rezervace jim nestačí.“
„Předně bych chtěl ocenit aktivitu neziskové organizace Duha, kterou chápu jako zahájení vážné diskuze o tomto problému. Oceňuji to proto, že obnova a ochrana přírodního prostředí v jeho původní podobě je nedílnou a důležitou součástí ochrany biodiverzity a ekologické stability krajiny,“ uvádí ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.
„Na druhou stranu si uvědomuji, že se jedná o citlivou věc, protože se pohybujeme ve střední Evropě, která je v drtivé míře kulturní krajinou. V průměru je v celé Evropě divoké přírody asi jedno procento, někde samozřejmě více, někde méně. S konceptem divoké přírody až na třech procentech území se musí ztotožnit celá společnost, protože to bude koncept dlouhodobý a není možné ho měnit každých pět let,“ vysvětluje Pelc.
Podle něj nezačínáme z nuly. V našich národních parcích podobná východiska existují.
Hnutí Duha podle slov Vojtěcha Koteckého počítá s tím, že se jedná o projekt, který by vznikal několik desetiletí:
„Právě proto je již nyní o něm třeba začít debatovat. Zjistit, jestli se na tom dokáží dohodnout úřady, politici, obce, kterých by se to týkalo a samozřejmě i široká veřejnost.“
„Máme tady také příklady, v Německu se rozhodli, že vyčlení divoké přírodě dvě procenta svého území. Dokonce i deset procent státních lesů. Podobné projekty vznikají v Anglii, ve Skotsku, ve Francii a dokonce i v Holandsku,“ dodává Kotecký.