Ministr Vojtěch odvolal ředitele Bulovky. Rozhodnutí zdůvodnil trestním stíháním Nováka

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO ve středu ráno odvolal ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka. Potvrdil to mluvčí nemocnice Martin Šalek. Vojtěch v tiskové zprávě zdůvodnil svůj krok Novákovým trestním stíháním, považuje za nepřijatelné, aby stíhaný ředitel zůstal ve funkci. V nemocnici koncem června zasahovala policie v souvislosti se zadáváním zakázek na dodávky služeb. Nováka policisté zadrželi, později byl propuštěn.

Praha (Aktualizováno: 11:22 4. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Nemocnice Na Bulovce František Novák | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ráno ministr odvolal ředitele nemocnice Františka Nováka bez udání důvodu. Nemocnici dál řídí zástupce statutárního orgánu. Nemocnice funguje dál bez omezení péče,“ sdělil Šalek. V čele nemocnice nyní stanula náměstkyně pro léčebně-preventivní péči Hana Roháčová.

Odposlechy: Horáček měl za úklid Nemocnice Na Bulovce dostat úplatek 7 milionů. ‚Přiměřený zisk,‘ hájí se

Číst článek

„O tom, zda je pan Novák vinný, nebo nevinný, musí rozhodnout soud, nicméně pokud existuje podezření, že spáchal trestný čin v době, kdy působil ve vedení nemocnice, tak jeho další setrvání ve funkci pro mě bylo zcela neakceptovatelné. Pan Novák navíc nebyl schopen danou záležitost dostatečně vysvětlit,“ uvedl Vojtěch.

Ministr chce kvůli policejnímu zásahu v Nemocnici Na Bulovce také provést revizi všech dodavatelských smluv v nemocnicích přímo řízených ministerstvem. „Budu od ředitelů nemocnic požadovat přesoutěžení všech dodavatelů spojených s touto kauzou, a to v co nejkratším termínu. Jakékoliv netransparentní smluvní vztahy nebudu v žádném případě tolerovat,“ uvedl Vojtěch.

Zásah v pražských nemocnicích

Policie koncem června zasahovala mimo jiné v pražské Nemocnici Na Bulovce a Nemocnici Na Františku. Ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák tento týden rezignoval.

Celkem policisté obvinili deset lidí včetně Zelenáka, na dva obviněné soud uvalil vazbu. Jsou to severočeský podnikatel Tomáš Horáček a bývalá ředitelka Nemocnice na Bulovce Andrea Vrbovská.

Bulovky se týká tendr na úklidové služby, se kterým byl Novák spojený ještě jako náměstek.

Kontrola Bulovky

Vojtěch stále zvažuje odvolání šéfa Bulovky. ‚Vedení nemocnice kauzu musí řešit,‘ upozornil ministr

Číst článek

Ministr po odvolání Vrbovské letos v lednu naznačil, že za jejím odchodem je podezření na přílišný vliv lobbistických skupin. Ve funkci ji nahradil její statutární zástupce Novák, který se od 1. května stal novým ředitelem. Ministerstvo v nemocnici také zahájilo kontrolu.

Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové se obvinění týkají trestných činů zjednávání výhody při zadání veřejné zakázky, podplácení a přijetí úplatku.

Jak ve středu server iROZHLAS.cz informoval, podle policejních odposlechů si Horáček řekl o úplatek 7,2 milionu korun za to, že firmě MW Dias zajistí vítězství v zakázce na úklid v Nemocnici Na Bulovce. Horáček při výslechu ale řekl, že částka nebyla úplatek, ale přiměřený pětiprocentní zisk ze zakázky, uvedl jeho obhájce Jiří Teryngel.

Policisté podle Teryngela odposlouchávali Horáčkovu kancelář a jeho telefon. 

dp, jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme