Hasiči kvůli sněhu vyklidili školu ve Svratouchu

Hasiči dopoledne evakuovali školu ve Svratouchu na Chrudimsku. Pod nánosem sněhu se posunula konstrukce střechy. Budovu muselo opustit 66 dětí a 11 dospělých. Kvůli stejnému důvodu musel být vyklizen i sklad firmy Siemens ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odklízení sněhu ze střechy | Zdroj: ČTK

Hasiči přijeli do Svratouchu krátce před jedenáctou hodinou. V budově školy provedli průzkum a zjistili, že se celá střešní konstrukce vlivem těžkého sněhu posunula o 15 centimetrů.

Následně nařídili evakuaci celé školy včetně jídelny. "Při průzkumu bylo zjištěno, že se na střeše nachází 1,5 metru až dva metry silná vrstva sněhu," uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Starosta Svratouchu Jiří Socha sestavil pracovní skupinu, která sníh ze střechy odstraňuje. Hasiči k tomu poskytnou požární vysokozdvižnou plošinu. Budovu posoudí statik a zástupce stavební firmy, která školu rekonstruovala.

"Na základě jejich posudku se zítra škola buďto otevře, nebo zůstane zavřená až do konečného verdiktu. Ale myslíme si, že když sházíme tu největší zátěž, tak že nebude žádný problém a škola bude fungovat normálně dál," řekl starosta.

Kvůli těžkému sněhu muselo být ráno rovněž evakuováno 31 lidí ze skladové haly firmy společnosti Siemens ve Frenštátu pod Radhoštěm. Střecha třípatrového objektu se začala prohýbat pod tíhou sněhu. Podle mluvčího moravskoslezských hasičů Petra Kůdely budovu museli opustit pracovníci z třetího patra, hasiči zakázali vstup osob na nebezpečnou střechu a zavolali statika.

"Statik, který přijel na místo, rozhodl, že třetí patro skladové budovy zůstane evakuováno až do doby, než bude sníh ze střechy, která se teď prohýbá, odklizen," řekl Radiožurnálu mluvčí. Siemens zajistí firmu na odklizení sněhu, dodal.

V posledních dnech spadly v Česku pod tíhou sněhu desítky střech. Ve čtvrtek odpoledne pod jednou z nich zahynula devětasedmdesátiletá žena. Zemřela v troskách kůlny v Kameničné u Žamberka v Pardubickém kraji. V pátek se v Humpolci zřítila střecha zimního stadionu.

Martin Hromádka, Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme