Havel a Su Ťij zahájili 15. ročník pražského Fora 2000

Už popatnácté přijela do české metropole řada osobností z celého světa – jordánský princ Hassan bin Talal, spolupředseda německých Zelených Cem Özdemir, gruzínský prezident Saakašvili nebo slovenská politička Magda Vašáryová. Debatou o budoucnosti demokracie a vlády práva ve 21. století v Praze začala konference Forum 2000.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání 15. ročníku konference Forum 2000 v pražském Paláci Žofín

Jednání 15. ročníku konference Forum 2000 v pražském Paláci Žofín | Zdroj: ČTK

Patronem akce je stejně jako v minulých letech její spoluzakladatel Václav Havel, který po krátkém pozdravení předal slovo barmské disidentce Su Ťij. Bojovnice za lidská práva symbolizující odpor proti diktatuře zdůraznila ve svém videoposelství důležitost vlády práva s odkazem svou vlast a další země, kde dodnes vlády na právo příliš nehledí.

Jednotlivé bloky letošního třídenního diskusního mítinku, konaného v Paláci Žofín, se dotýkají řady dalších palčivých problémů současného světa – klimatických změn, ekonomických intervencí, korupce nebo třeba politického vývoje v Rusku či na Ukrajině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Prokeš přibližuje v Odpoledním Radiožurnálu témata a účastníky prvního dne jednání Fora 2000

Především se debatuje o vztahu demokracie a právního státu, konkrétně pak o jejich perspektivách v různých regionech světa od Asie, přes Blízký východ po bývalý Sovětský svaz. Delegáti se na setkání dotýkají i souvisejících oblastí – korupce, ženských práv, vlivu náboženství nebo ekonomické a ekologické udržitelnosti současného vývoje.

Jedna z diskusí se třeba točí kolem otázky, nakolik jsou oprávněné mezinárodní intervence v zemích, které nejsou schopné nebo ochotné chránit vlastní občany, jako nedávno Libye.

Konference se účastní také Američan Christopher Walker z organizace FreedomHouse, která už desítky let hodnotí míru svobody v jednotlivých zemích. Podle něho nelze v arabském světě očekávat rychlé nastolení skutečné demokracie a vlády. Dá se prý také předpokládat, že další vývoj v Tunisku, Libyi, Sýrii nebo Jemenu se bude lišit podobně jako tomu bylo v postkomunistické Evropě.

Václav Havel a japonský filantrop Johei Sasakawa na 15. ročníku Forum 2000 | Foto: ČTK/AP

Na Forum 2000 přijela i kosovská prezidentka Atifete Jahjagová, proti jejíž přítomnosti demonstrovali během zahájení příznivci Srbska. Mezi dalšími účastníky jsou například držitel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz, filosof a zastánce vojenských intervencí Západu André Glucksmann, ortodoxní rabín a někdejší izraelský politik Michael Melchior, který se snaží o propojení Židů a Arabů, ale také Šimon Pánek, Jiřina Šiklová nebo Jan Švejnar.

Každý soudný host Fora si uvědomuje, že samotné rozhovory intelektuálů svět nezmění. Iniciátoři akce ale několikrát zdůraznili, že jejím cílem je budovat mosty mezi národy či náboženstvími a taky dostat na jedno místo vlivné lidi různých profesí a civilizací.

Diskusní mítink věnovaný mnohým palčivým výzvám současnosti založili před 15 lety Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Yohei Sasakawa.

Jan Prokeš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme